2022 Dünyanın En İyi Telefonu Hangisi?

Dünyanın en iyi telefonu hangisi? Evet bu soruyu bir çok kişi soruyor ve herkesin kendine göre cevapları var. Ancak en iyi telefonları karşılaştırdığımız zaman, dünyanın en iyi telefonu hangisi sorusuna cevap bulabiliriz.

2022 yılı neredeyse bitti. Bir çok yeni telefon piyasaya çıktı. Bunlardan pahalı olanları da var, en çok satanı da var en kaliteli olanları da var. Teknoloji dahisi şirketler, yapmış olduğu telefonları satmanın bir yolunu bulmak için en iyi özellikleri eklemeye çalışıyorlar. Örneğin; güvenlik deyince Apple iPhone öne çıkıyor.

Yakında süper telefonları çıkarsa şaşırmayın deriz. Bu arada süper bilgisayarın ne olduğunu bilmiyorsanız süper bilgisayar nedir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

İşte hazırlamış olduğumuz dünyanın en iyi telefonu hangisi sorusuna cevap bulmak için bir kaç telefonu inceleyelim.

Apple iPhone 13 PRO

Dünyanın en iyi telefonu hangisi sorusuna cevap vermeden önce ilk incelememiz olan ve herkesin bildiği o telefonla başlayalım.

İlk bakışta 13 Pro, tanıdık 6.1 inç Super Retina XDR ekranı kullanıyor, ancak Apple sonunda ProMotion’ı iPhone’a da getirmeye karar verdi; bu panel şimdi süper pürüzsüz 120Hz’de zirveye çıkıyor. Çentik ayrıca %20 daha küçük

Kameralara gelince, daha büyük sensörler ve daha hızlı diyafram bekleyebilirsiniz; bu, daha iyi düşük ışık performansı, telefonun ultra geniş aralığına geçtiğinizde daha tutarlı kalite ve 3x telefoto lens anlamına gelir. Buna ek olarak, video kaydı söz konusu olduğunda iPhone hala eğrinin önünde ve Sinema modu gibi bazı yeni özellikler alıyor, bu da çekiminizin gerçekte nasıl göründüğü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlıyor.

Bu ProMotion teknolojisini telefonun güçlü A15 Bionic çipi ve daha büyük pili ile eşleştirdiğinizde, yaşamınızda büyük bir artış bekleyebilirsiniz; bu da tek bir şarjla iki iPhone günü verdiğini söyleyebiliriz.

iPhone sürekli telefon fiyatlarını ülkemizde güncellediği için fiyat bilgisi paylaşamıyoruz. Ancak kendi sitesinden tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Google Pixel 6 PRO

Google, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’nun şirketin kendi Tensor silikonunu ve geliştirilmiş bir Android 12 sistemini, tamamen yeni bir tasarım ve bazı çok iyileştirilmiş kameralarla piyasaya sundu.

Kamera sistemi ayrıca olağanüstü dinamik aralık sunan ve Magic Eraser ve kaya gibi sağlam Face Unblur gibi yeni özellikler içeren yeni bir 50Mp ana sensöre de güveniyor. Ayrıca iki adet 12Mp ultra geniş açı ve 4x optik zoomlu periskopik 48Mp telefoto lens ile desteklenir; fotoğrafçılığa eski Pixel serisi tek sensör yaklaşımından çok uzak.

Tensor rekabete karşı iyi bir performans göstermiyor, ancak gerçek dünyada en zorlu mobil uygulama ve oyunların üstesinden gelmek için fazlasıyla yeterli homurtu sunarken, rekabetin silikon olduğu makine öğrenimi ve yapay zeka görevleri için özel bir beceri setine sahip.

Büyük 5.003 mAh pil, hızlı şarj biraz karışık olsa da, bir Pixel’de şimdiye kadarki en iyi pil ömründen bazılarını sağlar.

Samsung Galaxy S22 ULTRA

Dünyanın en iyi telefonu hangisi? S22 Ultra olabilir mi? S21 Ultra, Note benzeri özelliklere yönelirken, Galaxy S22 Ultra, şüphesiz 2020’deki Note 20 Ultra’nın isim dışında mükemmel bir halefidir. Tasarım, Galaxy S22 serisindeki (“Not benzeri” olduğu söylenen) diğer girişlerden çok farklıdır ve özellikle üretkenlik söz konusu olduğunda, işlevselliği çoğu rakibin ötesine taşıyan entegre bir S Pen kalemine sahiptir.

Tanıdık görünen kamera donanımına rağmen, Samsung’un yükseltmeleri onu bugün herhangi bir telefondaki en iyi sistemlerden biri haline getirdi. Bir ultra geniş açılı lens ve farklı zoom seviyelerine sahip iki telefoto lens tarafından desteklenen 108MP ana atıcı ile önceki modellere göre önemli ölçüde geliştirilmiş zoom performansı sunuyor.

Geniş 6,8 inç LTPO AMOLED ekran, hem yüksek WQHD+ çözünürlük hem de 120 Hz’ye kadar ayarlanabilir yenileme hızı sağlarken, Google Pixels’in ötesinde uzun vadeli yazılım desteği etkileyici profesyoneller listesini tamamlamaktadır.

Oppo Find X5 PRO

Oppo Find X5 Pro, her boyutta harika bir telefon. 6,7 inç 10-bit 120Hz QHD+ panel, bugün herhangi bir telefondaki en iyi ekranlardan biridir ve Oppo bunu 80W kablolu ve 50W kablosuz şarj, 5000mAh pil ve birinci sınıf kamera ile destekliyor. Hem ana hem de ultra geniş açılı lenslerde 50MP sensör bulunuyor.

Üstün performans açısından, Find X5 Pro, yukarıdakilerin tümü, ayrıca bir Snapdragon 8 Gen 1 yongası, 256 GB depolama alanı ve 12 GB RAM ile yenilmesi zor.

Dünyanın En İyi Telefonu Hangisi

Yukarıda 4 adet telefon inceledik. Bu telefonların hepsi birbirinden iyi, güzel ve donanımsal olarak güçlü. Herkes kendisine hitap eden telefonları alır ancak dünyanın en iyi telefonu hangisi sorusu genel bir sorudur.

Şu anki döneme baktığımız zaman fiyat performans olarak listemizde yer almayan Xioami telefonları diyebiliriz. Ancak dünyanın en iyi telefonu hangisi sorusunun cevabı bu değil. Yaptığımız araştırmalara göre dünyanın en iyi telefonu Apple’ın üretmiş olduğu iPhone 13 PRO‘dur. Fiyatına göre özellikleri mükemmel olan bu telefon herkesin kullanabileceği cinsden ve güvenlik açısından en iyi telefondur.