3. Dünya Savaşı Kapıda! Sırbistan Kosova Savaşı – Video

Son Dakika : Sırbistan Kosova savaşı hakkındaki bilinen detaylar. Sırbistan – Kosova sınırında gerilimler başladı. Sırbistan – Kosova sınırının birbirine kapatıldığı ve barikatların kurulduğu ve kurulmaya devam ettiği gözlemleniyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra gözler Sırbistan ile Kosova arasındaki gerginliğe çevrildi. Sırbistan – Kosova sınırındaki siren sesleri yeni bir soruyu da beraberinde getiriyor. 3. Dünya Savaşı kapıda mı?

Sırbistan – Kosova sınırındaki siren sesleri ve insanların tepkileri

Sırbistan – Kosova sınırında siren sesleri yükseldi. Kosova’nın Kuzey tarafında siren sesleri net bir şekilde duyuldu. Sırbistan savaşın eşiğine geldi. Priştine hükümeti, Sırbistan’ın Kosova vatandaşlarını ülkeye getirme hamlesine özel bir belgeyle yanıt verdi.

Sırbistan ile Kosova arasındaki sınırlar karşılıklı olarak kapatıldı ve barikat kuruldu. Bölgede artan gerilimin görüntüleri var. Öte yandan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, halka yaptığı konuşmada Kosova’daki Sırpların durumunu değerlendirdi: “Kosovalı Sırplar zulme müsamaha göstermeyecekler.” cümlesini kullandı. Vucic, Kosovalı Sırplardan Arnavutlara saldırmayacağına veya kışkırtmayacağına dair söz aldığını belirterek, bu durumun “Arnavutların yapacağı hiçbir şeyi değiştirmediğini”, ancak bu Sırpların da kendi evlerini koruduklarını kaydetti.

Vucic, “Barış arayacağız ama size söylüyorum, pes etmeyeceğiz” diye konuştu.

Ayrıca Rusya’dan Kosova ve Sırbistan’daki gerilimlerle ilgili ilk açıklama. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, “Kosova ve arkasındaki ABD ve AB provokasyonları durdurmalı. Sırpların haklarına saygı gösterilmelidir.” dedi.

Son Dakika : Sınırda ateş açıldığı ancak herhangi bir kişinin yaralanmadığı bildirildi.