ABD Asgari Ücret 2022

ABD asgari ücret 2022 ücretin saat başına 10 dolar ile 15 dolar arasında değişim göstermektedir. Sözleşmeli işçiler için asgari ücret ise saat başına 15 dolar alıyorlar. Ayrıca ABD’de her eyaletteki asgari ücret farklıdır. Bunun sebebi ise ABD Eyalet sistemi ile yönetildiği için.

ADB 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan ve tüm din ve ırklardan vatandaşlara sahip bir ülkedir. Ülkede yaşamın önemli bir kısmı asgari ücrettir. Amerika’da çalışmak isteyenler için ABD asgari ücret 2022 ne kadardır?

Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan ABD (Amerika Birleşik Devletleri), 80 milyondan fazla kişiyi istihdam etmektedir. Bu işçilerin hak ve çıkarlarını korumak için asgari ücret düzenli olarak (genellikle yıllık olarak) yenilenmektedir. Genel oran, başta FED (Federal Reserve) olmak üzere ekonomik kurumlar tarafından yayınlanan veriler esas alınarak belirlenmektedir. Özellikle o yıl açıklanan enflasyon oranı asgari ücretin belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

ABD Asgari Ucret 2022 2
ABD Asgari Ücret 2022

ABD Asgari Ücret 2022

ABD asgari ücret 2022 yılında artış gösterdi. Bu artış sonrasında ABD asgari ücret 2022 yılında aylık 1200 ile 2400 dolar arasında değişiyor. Enflasyon ve diğer ekonomik nedenlerden dolayı bu artış göz önüne alındı. Ayrıca ABD asgari ücret 2022 saatlik 7 dolar ile 15 dolar arasında değişim gösteriyor.

ABD Asgari Ücret Saatlik7 Dolar – 15 Dolar
ABD Asgari Ücret Aylık1200 Dolar – 2400 Dolar
ABD Asgari Ücret 2022

ABD’de asgari ücret eyaletten eyalete göre değişir. Her eyalet kendi enflasyonunu dikkate alarak asgari ücreti belirler. Ancak Beyaz Saray’ın eyalete verdiği bütçe de bu durumda önemlidir.

ABD Asgari Ücret 2021

Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri, birçok Avrupa asgari ücret ilkesinin gerisinde kalmaktadır. Küresel ekonomiyi etkileyen para birimi olan dolar, küresel ekonomide de en değerli para birimi haline geldi.

ABD asgari ücret 2021 yılında 7,25 dolar civarındaydı.

ABD Asgari Ücret Kaç Dolar

ABD asgari ücretleri her eyalete göre değişim göstermektedir. İşte bazı eyaletlere ait saatlik alınan asgari ücret miktarları;

New York Asgari Ücret13,20 Dolar
Ohio9,30 Dolar
Pennsylvania7,25 Dolar
Florida10 Dolar
ABD asgari ücret kaç dolar

ABD Asgari Ücret Kaç TL

ABD’de asgari ücret TL olarak hesaplanırsa ve bu yazının yayınlandığı tarihi güncel kuruyla birlikte en düşük saatlik maaş 135 TL ve en yüksek saatlik maaş 270 TL olarak hesaplanmaktadır.

ABD Nufusu 2022 1
ABD Nüfusu 2022

ABD Nüfusu 2022

En kalabalık 3. ülke olarak karşımıza çıkıyor. Son bilinen nüfus sayımına göre 332 milyon 915 bin kişi yer almaktadır.

ABD Yaşam Şartları

ABD yaşam şartları, istihdam ve kariyer seçenekleri söz konusu olduğunda çok yüksek standartlara sahiptir. Çok fazla iş var ve işverenlerin onlara adaletsiz davranmadığından emin olmak için sürekli kontroller yapılır. Amerika’da ne tür bir işiniz olursa olsun, bir yıl çalıştıktan sonra maaşınız muhtemelen artacaktır. İşçilerin hak ve çıkarlarının korunduğu müreffeh bir ülkedir, ancak bu aynı zamanda maliyetlidir.

ABD’deki fiyatlara örnek verecek olursak eğer, benzin litresi 0,69 dolar, 1 paket sigara ortalama 8 dolar. Fiyatlar aslında asgari ücrete göre çok ideal diyebiliriz.

Ayrıca ilginizi çekebilir : Rusya Asgari Ücret 2022