Adana Emniyetinden Alparslan Kuytul’a Şafak Operasyonu

İş insanı Koray Sarısaçlı’nın kaçırılma davasında, yakalama kararı çıkartılan ve şafak operasyonu ile göz altına alınan Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul tutuklandı.

8 Eylül 2021’de 4 kişi tarafından kaçırılan Koray Sarısaçlı, 13 gün sonra serbest bırakılmıştı. Bu kaçırılma olayına ilişkin açılan davada, Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Kuytul şafak operasyonu ile göz altına alındı.

Adana’da Yüreğir Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen Kuytul, adlileye sevk edildi. Hastane çıkışında Kuytul lehine sloganlar atıldı. Adliyeye sevk edilen Kuytul, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Alparslan Kuytul Kimdir?

1965 yılında Adana’nın Karataş ilçesine dünyaya geldi. 1991 yılında Çukurova Üniversitesinde inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1993 – 1997 yılları arasında, Mısır’ın El-Ezher Üniversitesi İslâm Hukuku bölümünde okudu. El-Ezher’de okuduğu yıllarda Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfını kurdu.

30 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınan Kuytul, 8 Şubat 2018’de çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. “Suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık” suçundan açılan davada 2018 yılının Temmuz ayında “terör örgütlerine destek vermek” suçundan bir dava daha açılmıştı. 5 Aralık 2019’da tahliye edildi. Hakkında açılan davalarda, üç yıl sonra karar çıktı ve 3 Kasım 2020 tarihinde beraat etti.