Avengers Film Serisi İnceleme

İlk Avengers filmi gösterime gireli hayli zaman oluyor. Avengers film serisi şu anda dört filmden oluşmaktadır. Yeni filmlerin geleceği muhakkaktır. Avengers serisi şu anda dört filmden oluşmakta. Filmlerinden oluşmaktadır.

Film türleri arasında süper kahraman filmlerine giriyorlar. Marvel Stüdyosunun ürünü olan filmler devasa bütçelerle çekilmektedir. Bunun yanı sıra hayli zaman da harcanmaktadır. Çekimler sırasında teknolojik olanaklar sonuna kadar kullanılmaktadır. Bu teknolojik çalışmalar aksiyon sahnelerinin çekilmesinden bir karakterin konuşmasına kadar görülebilir.

Şu anda en yüksek bütçeye sahip olan Avengers 2 Ultron Çağıdır. Serinin diğer filmlerine göre daha az imdb puanı almıştır. Avengers film serisinin son filmi Avengers: Endgame bu sıralamada ikincidir.

Avengers Film Serisi – Filmlerinin İçeriği

Bütçeler filmlerin ilgi çekici olan tek kısmı değildir. İçeriği, kurgusu, hikayesi sayesinde dünyada milyonlarca hayranları vardır. Filmlerin içini açıp bakmak gerek. Avengers film serisi Marvel’ın çizgi romanlarının filme çekilmesidir. Karakterler çizgi romanlarda olan Iron Man, Captain America, Hulk ve Thor’dur. Hikâyeden bahsedersem: İlk filmde Avengers ekibinin toplandığını görürüz.

Çoğu karakteri kendi filmlerinden tanırız. Baş düşman konumunda olan kişi ise Lokidir. Loki Thor’un kardeşidir. Thor dünyaya onu Asgard’a götürmek için gelir. Bunu başaramayınca Thanos’un ordularından biri olan Chitauri saldırısı olur. New York’ta Dünya’yı savunmaya başlar Avengers ekibi. Loki’nin elinde zihin taşı vardır. Bu altı sonsuzluk taşlarından birisidir. Avengers film serisi boyunca bu sonsuzluk taşları hikayelerde yer bulur.

Loki zihin taşı ile ekibi ve S.H.I.E.L.D.’ı karıştırır. S.H.I.E.L.D. Birleşik Devletler’e bağlı kurgusal bir istihbarat servisidir. Thanos arka planda zaman taşını ele geçirmesi için Loki’yi görevlendirmiştir. New York’ta başlayan istila Avengers ekibi tarafından önlenir. Iron Man New York’a gelen bir nükleer füzeyi Chitauri ana gemisine yönlendirir. Zaferin tescillenmesiyle dünya bir rahat bir nefes alır. Avengers film serisinin ikinci filmi farklı bir kötü karakter içerir. Ultron Iron Man’in istemeden yarattığı bir karakterdir. Yapay zekâ kendisini gerçek bir kişiliğe dönüştürür. Iron Man sadece dünyayı korumak için bir sistem kurmak istemiştir.

Ultron sistemi ele geçirir. Avengers ekibi zor anlar yaşarken Quicksilver, Wanda ve Vision ekibe katılır. Sokovya’da büyük bir mücadele ile Ultron’u yenerler. Bu filmde de zihin taşı görülür. Hydra zihin taşını Quicksilver ve Wanda’yı geliştirmek için kullanmışlardır. Gizli deneyler sonucu böyle gelişmişler çıkar ortaya. Filmin sonunda easter egg sahnesini izleriz. Bu sahnede Thanos’u görürüz. Sonsuzluk eldivenini giyer.

Avengers film serisi’nin son iki filminde ise baş kötümüz Thanos’tur. Süper kahramanların kendi filmlerinde gördüğümüz taşlar filmlerin konusudur. Sonsuzluk taşlarını kullanarak nüfusun yarısını silmek ister Thanos. Infinity war filminin başında Thanos’u çocuklarıyla beraber Asgard gemisinde görürüz. Güç taşı eldivenindedir. Gemiye uzay taşını almak için gelmiştir. Karşısında Thor, Loki ve Hulk vardır. Gemiye saldıran Thanos çoğu Asgard vatandaşını öldürür. Loki de o saldırıda ölür. Heimdall son kez kara büyü kullanarak Hulk’ı dünyaya gönderir.

Doktor Strange ve Iron man oradadır. Bruce Banner Thanos konusunda onları uyarır. Sonsuzluk taşları konusunda bilgi verilir. Zaman taşı da Doktor Strange’de bulunmaktadır. Thanos Titanda Iron man, Dr. Strange, Spider-man ve Galaksinin Koruyucularına karşı savaşır. Thanosta, gerçeklik, güç, uzay ve ruh taşı vardır. Mücadele sonucu zaman taşını Iron man’i öldürmeme karşılığında alır. Taşı alınca dünyaya uzay taşıyla gider. Geriye zihin taşı kalmıştır. Zihin taşı Vision’ın kafasındadır. Avengers ekibi başarısız olup tüm taşları Thanos’a kaptırır. Thanos Thor tarafından ağır yaralansa da parmaklarını şıklatır.  

Taşların kullanılıp nüfusun yarısının silinmesinden sonra geriye pek az kahraman kalır. Avengers: Endgame ile durumu değiştirmeye çalışır kalanlar. Ant-man quantum boyutunu kullanarak zaman yolculuğu önerir. Bunu başarırlar. Sonsuzluk taşlarını alternatif zamanlardan toplarlar. Bu taşlar ile silinmeyi tersine çevirirler. Alternatif zamandan gelen Thanos ordularıyla Avengers’a saldırır. Iron man, Thor ve Captain America Thanos ile savaşır. Thanos onları yenip ordusuna istila emrini verir. Tam bu sırada Thanos karşıtı güçler birleşir ve savaş başlar. Iron man’in taşları kullanıp Thanos ve ordularını silmesiyle biter. Iron man taşların enerjisinden ölür. Captain America taşları yerine koyar. O da emekliye ayrılır. Film böyle son bulur.

Avengers Film Serisi – Sonrası

Avengers filmlerinin bütçesine nazaran gelirleri daha fazladır. Özellikle Avengers: Endgame en fazla hasılat kazanan filmdir. Avengers film serisi Marvel sinematik evreninin en önemli film serisindendir. Bu serinin devamının geleceği açıktır.

Bu evrende sonsuzluk taşlarının olmaması farklı düşmanları ortaya çıkaracaktır. Beklenen düşmanların kim olduğu konusunda pek ipucu yok. Fakat yeni bir Avengers ekibi kurulacaktır. Bu ekipte Spider-man, Eternals gibi yeni faz filmleri takip etmekte yarar var.