Beklenen Oldu! KYK Borcu Faizleri Silindi – SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KYK Borç Geri Ödemesine İlişkin Son Dakika Açıklaması. Sabit ücretin faiz olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödemelerin enflasyona göre yapıldığını söyledi. Peki KYK borcu faizleri silinecek mi?

Gündemin en çok araştırılan konularından biri olan KYK borcu fazileri silinecek mi, milyonlarca kişinin merakla alacağı kararı bekliyor. Konuyla ilgili araştırma yapıldığının açıklanmasının ardından gözler kritik kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik kabine toplantısının ardından kameralara önemli açıklamalarda bulundu. Sonuç olarak, kredinin faiz oranı kararı da netleşti. Şimdi birçok kişi KYK borcunu ödeyenlerin faizinin de silinip silinmeyeceğini merak ediyor.

KYK Borcu Faizleri Silindi Mi?

Evet KYK borcu faizleri tamamıyla silindi. İşte yapılan açıklamalar şöyle; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, “Kredinin geri ödemesinin alınan kredi üzerinden enflasyon farkı yani anapara farkı olmaksızın yapılmasına karar verdik” dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da Erdoğan’ın açıklamalarından sonra, “Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi! ÜFE artışını alıyoruz. Gençlerimiz sadece kredi borçlarını ödeyecek.” açıklamasını Twitter hesabından paylaşarak duyurdu.

KYK Kredi Bursu Ne Kadar Oldu?

Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşmada, bu yıl yurtların olanaklarından yaklaşık 750 bin gencin yararlandığını, 520 binden fazla gencin burs aldığını, 881 binden fazla gencin eğitim kredisi ile eğitimlerine devam ettiğini söyledi. Kredi ve burs hacminin son 20 yılda 14 kat arttığını söyledi.

KYK kredisi ve bursları hakkında da konuşan Erdoğan, lisans öğrencilerine kredi olarak 45 lira, kabul ettiklerinde ise şimdi 850 lira, yüksek lisans için 1700 lira, doktora için 2 bin 550 lira verildiğini söyledi. Erdoğan’a sorulan “KYK kredi bursları arttırılacak mı“, sorusunun cevabını düşünürken yıl başında bu sayıların artırılacağını duyurdu. Burs almak isteyen öğrencilerin başvurularının 12 farklı kamu kurumunun veri altyapısı taranarak adil ve şeffaf bir sistem içerisinde değerlendirildiğine işaret ederek, başvuran her öğrenciye öğrenim kredisi verildiğini vurguladı.

KYK borçlarını sorgulamak isteyenler E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirler. Direkt bağlantıya gitmek için buraya tıklayın veya aşağıda linke basabilirsiniz.
https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama