Bitcoin 24.000 Dolara Düştü! LUNA Delist Mi Ediliyor?

Kripto paralar ve Bitcoin son günlerde sert şekilde düşüyor ve düşmeye devam ediyorlar. Fiyatlara neredeyse dipleri gördü. Piyasanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, 24 bin dolar seviyesine gerileyerek, 6 aya göre yüzde 64’lük bir kayıp yaşadı.

Kripto paralarda son dakika gelişmeler yaşanıyor. Bitcoin ve kripto paralar, Likiditenin azalacağı endişesiyle Mart ayının son günlerinde FED yönlü baskı yemeye başladı. Piyasanın en güçlü birimlerinden olan ve güvenilir olarak anılan ABD Doları’na endeksli TerraUSD (UST) stabil coininde (stablecoin) yaşanan kriz ile altüst oldu. Kripto para piyasasının ilk 10 içinde yer alan Terra (LUNA) coin yüzde 99’luk değeri yok oldu.

Kaldıraçlı işlemlerde son 24 saat içinde toplam 1.22 milyar dolarlık pozisyon tasfiye edildi.

Stabil Coin USDT’de Son Durum

tether 05.22 son durum
Stabil Coin USDT’de Son Durum

Stablecoin (stabil coin) Tether (USDT) yüzde 3 düşüş ile son 2 yılın en düşük seviyesi 0.97 dolara düştü. Ayrıca son gelen bilgiye göre 2 milyar adet USDT yakılığı öğrenildi.

Binance’dan Luna Hakkında Açıklama;

binance luna aciklama 05.22
Binance’dan Luna Hakkında Açıklama

Dünyanın en büyük borsası Binance, vadeli işmeler bugün saat 11:00’da Coin-Marjlı Luna sözleşmelerini işlemlere kapatacağını açıkladı. USDT-Marjlı Luna’nın maksimum kaldıracı da 8x’e düşürüldü. Luna’yı bugün akşam Türkiye saati ile 21:30’da Luna marjin işlemlere kapatılıyor.

ABD Hazine Bakanı Yellen;

ABD Hazine Bakani Yellen 05.22 aciklama
ABD Hazine Bakanı Yellen

Bu hafta stablecoinlerin (stabil coin) ne kadar riskli olduklarını yaşayarak gördük. Dün yaşanan felaket günü tartışılıyor. Stabilcoinler şu anda sistemik bir tehdit değil, hızla büyümeye devam ediyorlar.