Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konut Kredisi Açıklamasının Ardından Ev Fiyatları Uçtu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan kabine toplantısının sonrası konut kredisi için yaptığı açıklamada “ev almak isteyen vatandaşlarımız şartları sağlaması halinde 0.99 faizli kredi alabileceğini” söylemişti.

Bu açıklama sonrası ev satan fırsatçılar hızlıca harekete geçerek ev fiyatlarını yükseltti. Evlerin fiyatları 200-300 bin artması şoke etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapılan kabine toplantısı sonrasıda kameralar karşısında açıklamalarda bulundu. Ev almak isteyen vatandaşlara müjde verdi. Ev almak isteyenler internet üzerinden araştırmalara başladı. Fakat fırsatçılar yapılan açıklamanın hemen ardından ev fiyatlarına akıl almaz zamlar yaptılar.

Ev Almak İsteyenler İçin Paketler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut almak isteyenler için 3 finansman paketi hazırlandığını belirtti. Bu paketler şöyle açıklandı;

İlk Paket (1. Paket)

İlk kez ev alacaklar için 2 milyon TL’lik değere sahip, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0.99 faizle kredi verilebilecek.

İkinci Paket (2. Paket)

Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankasına satılarak karşılanması şartı ile alınacak konutlar için bu paketten yararlanabilecekler.

Konut değeri 2 milyon TL ile sınırlı bu paket, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0.89 faizli konut kredisi içermekte.

Üçüncü Paket (3. Paket)

İnşaat sektörüne yönelik olacak.

Erdoğan, “Mayıs başı itibarıyla yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar TL’lik kaynak ayrıldığını” söyledi.

Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecekler.

Ev Fiyatlarındaki Artış

Ev almak isteyenler internetteki fiyatları görünce şaşkına döndü. Cumhurbaşkanı’nın açıklaması öncesi fiyatı düşük olan evlerin artış yaşandığı görüldü. Sosyal medyada tepki toplayan bu olay hakkında herhangi bir işlem olmadı.

ev fiyatlarindaki artis 2022
Ev Fiyatlarındaki Artış