Dijital Sağlık Uygulamaları

Dijital sağlık uygulamalar ile ilgili makalemizde, dijital sağlığa dair her türlü bilgiyi bulabileceksiniz. Aklınza takılan soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Dijital Sağlık Nedir?

Geçmişten günümüze tıp alanında oldukça fazla gelişmeler yaşanmıştır. Hala da gelişmeye devam etmektedir. Tıp alanında gelişmeler yaşanırken teknoloji alanında da aynı hızda gelişmeler devam etmektedir. Tıp alanı teknoloji ile ortak bir çalışma ile büyümeye başlamıştır. Bugünlerde teknolojinin girmediği alan olmadığından tıp alanının büyük bir bölümünde teknoloji kullanılmaktadır.

Tıbbi cihazlar sağlık alanında hastalıkların kolay ve erken tespit edilip tedavi edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra laboratuvar çalışmaları, reçete ile ilgili kan tahlilleri ve tedavileri, ilaçların hastaların üzerinde yüzde kaçlık etkilediği bilgisi ile araştırılması tamamen teknolojinin yardımıyla yapılmaktadır.

Görüldüğü gibi hastane arasındaki iş ilerleyişi, söz konusu hasta olan kişilerin bilgilerinin hastane sisteminde tutulması ya da paylaşılması hepsi teknolojik gelişmeler ile olmaktadır. Dijital tıp bahsedilen gelişmelerdeki her şeyi kendi bünyesinde barındırmaktadır. Önümüzdeki süreçte teknolojik kapsama alanının daha fazla genişleyeceği öngörülmektedir.

Akıllı İnhaler

Astım hastalığının tedavi sürecinde inhalerler kullanılmaktadır. Hasta olan bireylerin doktorun söylediği uygulama talimatlarına uyduğu takdirde %90’a yakın astım hastasının bu hastalıktan kurtulması son derece mümkündür. Fakat ortaya çıkan veriler bize gösteriyor ki sadece %50’lik bir kısımda yer alan bireyler doktor kontrolü altında uygulama talimatlarına uyarak tedavi olup hızlı bir şekilde iyileşirken %94 ‘lük bir kısımda yer alan bireyler ise inhalerleri düzgün bir şekilde kullanmadığı için tedavi süreci yavaşlayıp iyileşmesi süreci zorlaşmaktadır.

Hasta kişilerden bazıları doktor talimatlarına uyarken göründüğü üzere büyük bir çoğunluğu da uymaktadır. Bu nedenle Bluetooth özelliği olan akıllı inhalerler ortaya çıkmıştır. Bluetooth özellikli akıllı inhaler sayesinde tabiki söz konusu hastalıktan çaresiz olan hasta bireylerin durumları kontrol altında tutulup iyileşme süreçleri hızlanacaktır.

Akıllı Beyin Sensörü

Hasta kişilerin beyin dalgalarının ölçülmesi Elektroensefalografi ile gerçekleşmektedir. Elektrik sistemi ile çalışan ve kısaca EEG ismi verilen alet, bu yöntem sayesinde beyin dalgalarının sensör ölçümü yapılmaktadır. Bilindiği üzere bireyin sergilediği davranışlar veya düşündüğü fikirlere göre farklı farklı elektromanyetik dalgalar yayılmaktadır. Bu dalgaların her biri farklı boylar ve farklı sinyallerde verilmektedir. Bu kablosuz beyin sensörleriyle beraber Bluetooth ile birlikte bilgisayarınıza ya da kullandığınız akıllı telefonunuza herhangi bir kabloya gerek olmadan beyninizde bulunan alfa ve beta beyin dalgalarının tespit edilen verileri gönderilmektedir. Kablosuz beyin sensörünün en büyük avantajlarından birisi de şüphesiz ki beynin içine yerleştirildikten sonra eğer doktorlar artık hastanın beyin sensörlerine ihtiyacı olmadığına karar verirlerse bu cihazı çıkartmak için herhangi bir ameliyata gerek kalmayacaktır. Bunun nedeni ise sensörün kendi kendine çözülebilmesidir.

Giyilebilir Cihazlar

Giyilebilir cihazlar özellikle son yıllarda piyasada oldukça revaçtadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık akıllı telefona sahip olan bir insan nabız ölçümü, yağ yakım oranı, uyku verimine kadar her şeyde akıllı telefonuyla ölçümler yapıp bilgi alabilmektedir. Fakat akıllı telefonlar ne kadar akıllı olsa da gerçekleştiremeyeceği bazı durumlar olabilmektedir. Burada ise sorunumuza çözüm olarak giyilebilir cihazlar çıkmaktadır. Akıllı telefonların yapamayacağı birçok şeyi giyilebilir cihazlar sayesinde adeta bir uydu sistemine bağlantı işlemi gibi yapılabilmektedir. Örneğin diyabet veya tansiyon gibi yükselen kronik hastalıklarda hasta kişilere giyilebilir cihazlarla ölçümler yapılıp tedavi yolları izlenmektedir. Apple’ın 2018 yılının sonlarına doğru çıkardığı Apple serisi cihazı ile, kalp rahatsızlığı olan birçok hastaya yarar sağlamıştır. Apple serisi cihazı, kalp rahatsızlığı olan insanların tehlikeli bir durumda olduğunu önceden tespit ederek insanları hayati riske girmeden tedavi olanları konusunda uyardığından insanlar tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.