Dolar, Euro’yu Geçti!

Dolar, euro’yu geçti! Dolar, Euro’dan daha iyi performans gösterdi ve ABD enflasyon verilerine karşı güçlendi. Dolar son durumu ne olacak? İşte dolar yorumu..

Forex piyasaları kapanmadan saatler önce aktiftir. ABD doları kaldı ve Euro’dan daha iyi performans göstererek Dolar Euro’yu geçti!

Doların yükselişi tarihi Kapalıçarşı’nın kur göstergelerine de yansıdı. Bu artışa göre saat 17:30’da alış fiyatı 17.62 dolar iken, satış fiyatı 17,66 dolardı. Euro bazında alış fiyatı 17.55 olurken, satış fiyatı 17.60 oldu. Bu artışın ardından bazı vatandaşların döviz bürolarınına dolduğu görüldü.

Paritenin kaybının bir nedeni, Almanya ve Euro Bölgesi’nden ZEW Ekonomik Beklentiler ve Mevcut Durum Anketi oldu. AB ülkeleri kış için stok yapmaya hazırlanırken yaşanan savaş ve enerji kıtlığı, artan gıda fiyatlarıyla ekonomik beklentileri hızla baltaladı.

Dolar Yorum

Dolar/Euro paritesi 20 yıldan sonra ilk kez eşitlendi. Bunun ardından Dolar’ın Euro’yu geçmesi bekleniyordu. Dolar’ın yükselişe devam edeceğini söyleyen analistler, Euro hakkında ise “Bir süre Euro, Doların altıda kalacak” denilidi.

Kapalıçarşı’ya alışverişe giden Tıp Doktoru Mustafa İlhan, doların yükselişiyle ilgili şunları söyledi: “Benim izlenimim, Avrupa Birliği Rusya ile Ukrayna arasında hiç savaş halinde olmadığı için euro düşüyor.”