Elden Ring Yayınlarına Çin’den Yasak!

Elden Ring yayınına çinden yasak! Çin, çok fazla bağımlılık yaptığını ve gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini iddia ederek yeni video oyunlarının yayın yapılmasını, izlenmesini ve oynanmasını yasakladığını duyurdu. Hareket, çocukları hükümetin zararlı bulduğu içeriklerden koruma girişimi olarak görülüyor, ancak aynı zamanda Çinli şirketlere küresel oyun pazarında rekabet avantajı sağlama girişimi de olabilir. Bu yasak, Çin medya gözlemcisinin reşit olmayanlar tarafından oynanan çevrimiçi oyunların sayısını sınırlayan ve tüm oyunların hükümet tarafından lisanslanmasını gerektiren yeni düzenlemelerinin hemen ardından geldi.

Yayın yasağında Elden Ring de bulunuyor

Çin’de yürürlüğe giren bu yasanın arkasındaki faktörlerden biri, video oyunlarının Çin’de oynanması için resmi bir onay alması lazımken, onay almamış video oyunların genellikle Huya, DouYu ve Bilibili gibi yayın platformlarda izinsiz bir şekilde yayınlanması oldu. Hükümetten izin almamış oyunların yayınları yapılamayacak olması. Bu oyunlardan biri de oyun dünyasının son günlerde popüler olan Elden Ring.

Bu yılın başlarında Elden Ring, bir lisansı bulunmamasına rağmen Çin canlı yayın platformlarında günlük ortalama 17 milyon izleyiciye ulaşan bir izleyici kitlesi oldu. İzin olmadığı için artık Çin’de yaşayan vatandaşlar Elden Ring için yayınını yapamayacak ve izleyemeyecekler.

Ayrıca bu yasa ile birlikte bir çok oyun için yayın ve izleme yasağı gelebilir. Gelişmeler için takipte kalınız..