Elektrikle Çalışan Otomobil Modelleri

Bilindiği gibi günümüz dünyasında elektrikle çalışan otomobil üreten sektörler gün geçtikçe büyüyor. Bu elektrikli otomobiller Avrupa pazarında toplam yeni otomobil satışlarının yüzde 12.7’sini oluşturuyor.

Buna paralel olarak geçtiğimiz aylarda General, Motors, Ford, Volkswagen gibi otomobil üreticilerinin elektrikli otomobil konusunda milyarlarca dolar yatırdığı da bilinenler arasında.

Alman otomobil devi olan BMW elektrikli otomobil piyasasına hızla giren otomobil üreticilerinden biri. Markanın tamamen elektrikle çalışan ilk Grand coupe modeli BMW  4 bu yıl piyasaya çıkması beklenen modeller arasında yer alıyor. Araç üst düzey konfor ve günlük kullanım için ideal özelliklerinin yanı sıra olağanüstü dinamik özellikler ile karşımıza çıkıyor. Beşinci nesil BMW drive teknolojisi ile donatılmış olan 5 kapılı 544 beygir gücüne sahip bir araç. 

Elektrikle Çalışan Otomobiller

Amerikan otomobil devi olan Ford’un yeni Ford f150 lighting modeli 2022 yılında piyasaya çıkacak araçlardan bir tanesidir.  Arka tekerleklere güç veren iki adet elektrikli motora sahip. Araç tek şarj ile 370 kilometre menzile ulaşabiliyor.

Ford e-transit, markanın piyasaya çıkması beklenen ikinci elektrik otomobili. Ayrıca Almanya merkezli olan Mercedes Benz ilk elektrikli SUV modelini 2020 yılında tanıtmıştı. Yedi kişilik oturma kapasitesine sahip olan bu araç Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa çıkacak. Araç 66.5 kWh batarya ve 418 kilometrelik bir sürüş menziline sahip.

Ayrıca Mercedes sesli asistanı destekleyen 10 boyutunda iki adet araçta yer alıyor.