FED’den Beklenen Faiz Artışı!

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) dün başlayan toplantısında bugün sona gelindi. FED beklenilen şekilde 50 baz puan faiz artışı yaptı.

1 Haziran’da bilanço daraltması başlayacak. Bilanço daraltması Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar. Mortgage destekli menkul kıymetlerde ise 17,5 milyar dolar ile başlanacak. İlk etapta toplamda 47,5 milyar dolar bilanço daraltması olacak. FED tutanaklarında bu rakam 95 milyar dolardı.

İkinci etapta ise aylık miktar Hazine kağıtlarından 60 milyar dolara ve Mortgage destekli menkul kıymetlerde ise 35 milyar dolara yükseltilecek.

Uygun para politikası güçlendirmesi ile enflasyonun %2 hedefine dönmesini hedefliyoruz ve iş gücü piyasasının güçlü kalmasını bekliyoruz.

2022 sonuna kadar 200 baz puan daha faiz artırımı bekleniyor. Faiz oranının da ise 2022 sonunda %3-3,25 aralığına yükselmesi olasılığı %52’den %35’e düştü.

Rusya’nın Ukrayna İşgali

Enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatliyiz. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ekonomik zorluklara yol açıyor. Kısa vadede bu saldırı ve ilişkili gelişmelerin enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması büyük olasılık.

Çin’de Kovid-19

Çin’de Covid ile ilişkili uygulanan kapatma, karantina tedbirlerinin tedarik zinciri bozulmalarını tetiklemesi yüksek olasılık.

FED Başkanı Powell, Türkiye saati ile 21:30’da basın açıklaması yapacak.