Gmail Telefon Numarası Değiştirme 2022

Gmail hesapları olan kişiler “gmail telefon numarası değiştirme” sorusunu bir çok kez araştırıyor. E-Posta servsilerinden günümüzde en çok kullanılanı Gmail yani diğer bir ismi ile Google Mail’dir. Gmail kullanıcı deneyimi açısından büyük bir kitleye sahip ve kullanıcılarından bazıları gmail telefon numarası değiştirme işlemini bilmiyor.

Gmail hesabındaki telefon numarasını herhangi bir nedenle değiştirmek isteyen kişiler, birkaç adımda telefonlarından veya bilgisayarlarından kolayca bu işlemi yapabilirler. İşte gmail telefon numarası değiştirme rehberi.

Gmail Telefon Numarası Değiştirme

Gmail hesabı telefon numaraları aktif olarak kullanılan numaralar olmalıdır. Kişilerin Google Hesaplarını açmak için bir telefon numarası girmeleri gerekir. Hesabın güvenliği telefon numarası ile garanti altına alınırken, amacı da doğrulama kodlarının doğru adrese iletilmesidir. Verilen numara ile kullanıcı tarafından yönlendirilen Google içindeki birçok gelişme ve hizmet hakkında anında bilgi almak mümkündür. Bu numara ileride değişirse, hesaptan da değişmelidir. Aksi halde hesaplarına erişimi kaybedebilirler.

Gmail telefon numarası değiştirme yolları şu şekildedir;

  1. Giriş yapın ve Google hesabınıza gidin.
  2. Google hesabınıza gittikten sonra üst tarafta bulunan Kişisel bilgiler sekmesine tıklayın.
  3. Kişisel bilgileri seçtiğinizde, İletişim bilgileri bölümünde telefon numarasının yer alacağı bu ekran gelecektir. Orada bulunan Telefon satırına tıklayın.
  4. Telefon ekranına girdikten sonra, karşınıza ekli olan telefon listesi çıkacaktır. Değiştirmek istediğiniz telefon numarasının üstüne basın.
  5. Sağ tarafta bulunan 3 noktaya basın, telefon numaranızı düzenleme seçeneğine sahip olacaksınız. Açılan menüde düzenle seçeneğine tıklayın.
  6. Google sizin siz olduğunu onaylaması için tekrardan şifrenizi girmenizi isteyecek. Şifrenizi girin.
  7. Tekrardan 5. adımdaki sayfaya ulaşacaksınız. Tekrar edin orayı.
  8. Bir pop-up ekranı çıkacak ve numarayı düzenleyin. Daha sonra numarayı güncelle butonuna basın.
  9. Numara eklenmeden doğrulama kodu göndermesi gerekiyor. Tekrardan pop-up ekranı çıkacak ve kodu al butonuna basın.
  10. Telefonunuza gelen kodu açılacak olan pop-up sekmesine girin ve onayla butonuna tıklayın.

İşlem bu kadardı. Eğer doğru kodu girdiyseniz telefon numaranız güncellenecektir.

Gmail Telefon Numarasını Neden Değiştirmeli veya Eklemeliyiz?

Genel olarak, Gmail, kullanıcı güvenliğini sağlamak için kaydolurken insanlardan belirli bilgiler ister. İki aşamalı güvenlik doğrulaması da insanlar arasında en yaygın yöntemlerden biri olarak biliniyor. İki adımlı güvenlik doğrulaması ile telefon numarası en önemli faktörlerdendir.

Telefon numarasının aktif olarak kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğrulama tamamlandıktan sonra kişi herhangi bir şekilde başka bir cihazdan giriş yapmak isterse doğrulama kodu gerekir. Gönderilecek doğrulama kodu sistemde kayıtlı olan cep telefonu numarasına gönderilecektir.

Doğrulama kodunun cihaza doğru giriş için ve belirtilen zamanda iletilmesi nedeniyle, giriş işlemi kısa sürede gerçekleşecektir. Eğer telefon numaranızı eklemediyseniz, şifrenizi bilen herkes hesabınıza giriş yapabilir. Telefon numaranız güncel değilse, Google hesabınıza giriş yaparken sorun yaşayabilirsiniz ayrıca hesabınıza erişimi tamamen kaybedebilirsiniz. O yüzden telefon numaranızın güncelliğini sürekli olarak kontrol edin.

Google Play uygulama indirmiyor hatasını alıyorsanız makalemize göz atabilirsiniz.