2023’ün En İyi Discord Alternatifi Guilded Nedir?

Discord, internetin son yıllarında önemli bir rol olmaya başladı. Peki ücretsiz olan bu Discord alternatifi Guilded nedir? 2023. Tamamen ücretsiz olan bu platform, Roblox şirketi tarafından satın alındı. Şu anda pek bilinmese de internetin en önemli platformlarından biri olabilir. Peki Guilded nedir?

Yıllardır oyuncular, teknoloji uzmanları ve çevrimiçi bakış açısına sahip herkes, İnternet’in iletişim için harika bir araç olduğunu biliyor. İnternet, küresel bir pandemi sırasında ailelerimizle bağlantı kurmamıza veya sanal gerçeklik meta evreninde patronlarımızın kötü şakalarını dinlememize izin veriyor. Sonuçta insan önemli. İnternet onlar için sadece bir araç. Bu makalemizde ise Guilded nedir? Guilded özellikleri neler gibi konulara değineceğiz.

Ayrıca Guilded’e üye olmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Guilded Nedir?

Guilded nedir, Eli Brown tarafından 2017 yılında San Francisco‘da kuruldu., küresel oyun iletişim platformu Discord’a benzer işlevlere sahiptir. Milyonlarca oyuncusuyla bugünün en büyük çevrimiçi oyun platformlarından biri olan Roblox, yeni ve mükemmel bir satın alım yaptı. Roblox‘tan gelen bilgilere göre, oyun iletişim platformu olarak işlev gören Guilded‘ı satın aldı.

Ayrıca son bilinen verilere göre Guilded, bu zaman kadar toplamda 10.5 milyon dolar yatırım almış bulunuyor.

Guilded, başta oyun toplulukları olmak üzere çeşitli gruplar için tasarlanmış bir iletişim ve organizasyon yazılımıdır. Guilded, takım sohbetleri, etkinlikler, görevler, anketler, araçlar ve diğer işlevler gibi bir dizi özellik sunar. Ayrıca, kullanıcıların oyun içi performanslarını izlemelerine ve paylaşmalarına olanak tanıyan entegrasyonlar da sunar. Guilded’in amacı, insanları ortak ilgi alanlarına göre gruplara bağlamak ve daha iyi bir topluluk deneyimi sağlamaktır.

Kullanıcılar, aynı Discord’da sesli ve yazılı sohbet edebildikleri gibi Guilded’de bu mümkün. Guilded’in çok daha fazla özelliği olduğunu ve bunların hepsinin ücretsiz olduğunu söylemekte fayda var tabiki.

Guilded Nedir Ozellikleri Neler
Guilded Nedir Özellikleri Neler

Guilded Fenoze Bot

Evet Guilded platformu üzerinde oluşturulmuş, herkese açık şekilde paylaşılmış bir bottan bahsedelim. Botun adı Fenoze. Şu anda özellikleri sayılı olmakla birlikte bir çok eğlence ve moderasyon komutunu içinde barındırıyor. Botu eklemek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca destek sunucusuna katılmak içinse bu bağlantıdan yararlanabilirsiniz.

Guilded Türkiye Sunucusu

Guilded’de güzel vakit geçirmek için yerinizi önden ayırtabilirsiniz. Öncelikle belirtmek isterim ki bu Guilded’in resmi sunucusu değildir ve fanlar tarafından oluşturulmuştur. Sunucuda yeni insanlar ile tanışabilir ve sohbet edebilirsiniz. Bu bağlantıdan sunucuya ulaşabilirsiniz.

Guilded Özellikleri Nelerdir?

Guilded’in özellikleri aslında benim çok hoşuma gitti, sunucu URL’si ve kullanıcı URL’si ekleme gibi özellikler en sevdiklerimden birer tanesidir. Gelin madde madde bu özelliklerden bazılarını sıralayalım;

Discord’dan Guilded’e Taşımak

Guilded’e neden geçeyim, zaten halihazırda kurulmuş bir Discord suncum var diyorsanız, bu işi sizin için basitleştirmişler. Sunucularınızı Guilded’e taşımak çok kolay. Roller kanallar, yetkiler ve diğer her şeyi hızlıca Guilded’e aktarabiliyorsunuz!

Sıfırdan bir sunucu kurmak oldukça basittir. Sunucu kurulumundan sonra Discord sunucu şablonunuzu Guilded sunucunuza eklemeniz yeterli olcak.

Kod Bilmeden Bot Yapmak

Evet bu mümkün. Guilded’de bot yapmak için kodlama bilmenize gerek yok. Bir takım Guilded işlevlerini öğrendikten sonra bunları çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu botlar oluşturduğunuz sunuculara özel olarak yapılmaktadır.

Ayrıca burada da kodlama yaparak bot yazabilirsiniz. Şu anda API’nin sadece başvuru ile alındığını belirtelim. Yazının sonunda tüm bağlantıları ekleyeceğiz.

Tamamen Ücretsiz

Tamamen ücretsiz olan bu yeni platform Guilded, herhangi bir sunucu boost vs istemeden sunucunuza özel profil resimleri ve sunucu url‘leri alabiliyorsunuz. Ayrıca başka sunuculardaki emojileri ve gifleri profil resminiz yapabiliyorsunuz. Ve 256 kbps‘lik sesli sohbetler de ücretsiz!

Farklı Kanal Seçimleri

Birbirinden iyi ve güzel kanal seçimleri ile sunucuya farklı bir hava katabilirsiniz. Kanal seçimlerinden kastımız, sadece yazı veya ses kanalları değil. Bunlar;

  • Yazı (Text – Chat)
  • Yayıncı (Streaming)
  • Sesli (Voice)
  • Takvim (Calendar)
  • Zamanlama (Scheduling)
  • Duyurular (Announcements)
  • Forum (Forums)
  • Liste (List)
  • Dökümantasyon (Docs)
  • Resim – Medya (Media)

gibi mükemmel kanal seçimleri bulunuyor. Tekrar söyleyelim bunlar ücretsiz!

Sunucu Grupları

Sunucu grupları sayesinde, sunucu içerisinde bir nevi bir sunucu daha oluşturmanıza olanak sağlıyor. Yani sunucunuz var ve sunucunuz için bir destek sunucusu kurmak istiyorsanız bunu sunucu grupları sayesinde sunucu içerisinde yapabilirsiniz.

Sınırsız Emojiler

Sunucunuz için emoji ekleme sınırı bulunmuyor. Buda en sevdiğim özelliklerden biri. Sadece sınırsız emoji ekleme ile ön plana çıkabiliyor.

Sonuç Olarak;

Benim çok beğendiğim bir platform olduğunu söyleyebilirim. Ücretsiz olması başlı başına zaten bir özellik olurken yukarıda saydığımız bazı özellikler ile Discord’u geride bırakması an meselesi olabilir.

Şu anda erken erişim API’sine erişmek için Guilded API sunucusuna katılabilirsiniz. Ayrıca sizler için oluşturmuş olduğumuz Guilded Türkiye sunucumuza da katılmanızı tavsiye ederiz. Sizlerin isteklerini Staff yani Görevlilere bildiriyoruz.

Belki Guilded’de siber yazılımcı olarak işe girebilirsiniz 🙂