Tesla’ya Yeni Rakip: Huawei Aito M5 Tanıtıldı!

Bugünkü etkinlikte Huawei, özellikler ve fiyat açısından elektrikli otomobil pazarını şaşırtan AITO M5 modelini piyasaya sürdü.

Huawei, bugün düzenlediği etkinlikte yeni akıllı telefonu ve tabletinin ardından Aito M5 elektrikli otomobilini tanıttı. Şirket, bu arabayı doğrudan Tesla Model Y’nin önüne yerleştiriyor. İşte AITO M5’in özellikleri ve fiyatı

Huawei Aito M5 Özellikleri

Huawei ve DFSK Seres ortaklığıyla doğan Aito markası şu anda Çin pazarı için sadece elektrikli ve hibrit araçlar üretiyor. İlki Aito M5. Doğal olarak bu etkinlik sırasında Aito M7 modeli hakkında da bazı bilgiler paylaşıldı. Dolayısıyla dizinin bu kültü takip etmeye devam edeceğini anlıyoruz.

Elektrikli otomobil pazarında özellikler ve fiyat açısından kıyasıya rekabet eden Aito M5, 365 kW (490 hp) kapasiteye ve 675 Nm torka sahip. 80 kW’lık pili 620 km’ye kadar menzile izin verir. Ancak gerçek kullanım koşullarında ortalama menzilin yaklaşık 552 km olduğu söyleniyor.

HUAWEI AITO M5 Elektrikli Otomobil
Huawei Elektrikli Otomobil

Etkinlik sırasında Huawei, verileri birkaç rakip markayla karşılaştırdı. Örneğin sürtünme oranı olarak da bilinen sürtünme katsayısına baktığımızda M5’te 0.266 Cd, Mercedes EQC 0.29 Cd, BMW iX3 0.29 Cd ve Audi Q5e-Tron 0.29 Cd bulunuyor. Tabii ki, en düşük sürtünme oranı araba için her zaman en iyisi değildir.

Çünkü bazen topraklamayı iyileştirmek için bu oranı belirli bir seviyenin üzerinde tutmak kasıtlı olabilir. Ancak Huawei’nin elektrikli bir otomobil için oldukça iddialı bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz.

Huawei Aito M5 Fiyatı

Huawei Aito M5’in fiyatı 40 bin dolar ile 50 bin dolar arasında değişim göstermekte.

Huawei resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Otomobil kategorisine ait diğer içeriklere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.