İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle ikinci el otomobil alınmadan önce alacağınız marka ve modeli piyasa fiyatlarını iyice araştırın. Kilometre durumu araç yıpranma durumu ve hasar durumuna göre değerinin üzerinde olmamasına özen gösterin.

Araç marka model ve fiyat orantısını belirledikten sonra aracın kronik problemleri ile ilgili forum sitelerinden daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca daha önce bu model aracı kullanmış olan bir tanıdığınız varsa onunla iletişim kurarak da bilgi alabilirsiniz.

İkinci El Otomobil 

ikinci el otomobil alirken nelere dikkat edilmeli 2
İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el otomobil almaya karar verdiğinizde satıcı ile iletişim kurmadan önce soracağınız soruları bir yere not almanız sizin açınızdan çok faydalı olur. Satıcıya aracı neden satmak istediğini, araca ne zamandan beri kullandığını sormalısınız. Aracın motor durumunu, genel durumunu, son bakımlarının ne zaman yapıldığını da sormanız gereken sorular arasındadır.

Bu sorulardan sonra araç hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu sorulardan sonra aracın tramer sorgulamasını da yapmanız gerekiyor. Ayrıca kilometre sorgusunu mutlaka yapın ve muayenede işlenen kilometrelerden dolayı eğer bir problem varsa araç kilometre düşürülmesine karşı bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Aracı incelerken yıkanmış ve temiz bir şekilde inceleyin. Araç kirli ise ücretini siz ödeyin ve aracı yıkatın. Bu şekilde satın almak istediğiniz aracı daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Temiz bir araçta ayrıntıları daha net görebilirbilirsiniz. Bunun yanı sıra hasarları söylenmeyen bir nokta varsa dikkatinizi çekebilir.