İptal Edilen Tobey’li Spider-Man 4 Filmi

Serinin iptal edilen dördüncü filmi “Spider-Man 4”, üçlemenin tamamını yöneten yönetmen Sam Raimi’ye yapılan baskılar sonucunda serinin üçüncü filminde 3 adet kötü adam yaptırılmıştı.

Yönetmen sam raimi aslında 3 kötü adam istemeyip, yan hikayesi sonlanması için harry Osborn’u ve ana kötü olarak Sandman’i yapacaktı. Yani Venom gibi önemli bir karakteri böyle bir filmde harcamayacaklardı. Filmin yapımcısı sam Raimi’ye izleyicilerin beğenmesi için onların favori karakterlerini eklemesini istedi. Favori düşündüğü karakteri tabii ki Venom’du. Yapımcı parayı veren olduğu için haliyle sam Raimi’nin bu konuda reddetmek için yapabileceği hiçbir şeyi yoktu.

Stüdyo zamanla Raimi’yi zorladıkça zorlamaya devam etti ve ortaya kötü karakter karşaması çıkmış oldu. Üçüncü filmden sonra bir sonraki yeni film için iki tarafıda mutlu edecek bir anlaşmaya varıldı. Sam raimi üçüncü filmi beğenmediğini ve dördüncü filmi farklı tarzda yapmak istediğini belirtmişti. Hatta o dönem Raimi’nin altıncı filme kadar planladığı yeni bir üçleme fikri düşünülüyordu. Ancak yönetmen raimi, bunları yalanladı. Raimi, Sony ile yaptığı anlaşma kapsamında kendisinin elinden geldiğinin en iyisini yapabildiğini en iyi Spider-Man filmi için uğraşmaktaydı.

Spider-Man 4 çalışmaları ilerledikçe Sony, yeni bir aktör ile yeni çekimlerin daha iyi olabileceğini düşündü. Raimi ise baskılara rağmen çalışmalarına devam etti. Spider-Man 4 için vulture karakterini oynaması için oyuncu anlaşmaları yapılmaya hazırdı. Ancak stüdyo bu konuya pek beğenmedi çünkü stüdyonun kafasında tek bir kötü adam fikri yoktu. Stüdyonun fikrinde anne Hathaway’ın de yer alması yönündeydi. Hatta stüdyonun kendi istedikleri arasında Mysterio, prowler, rhino, shocker bulunacaktı.

Diğer kötülerinden ardından filmin ana kötü karakteri vulture sahneye çıkacaktı. Raimi vulture karakterini çizgi romandan farklı bir şekilde olmasını istiyordu. Sebebi ise o dönemin yeni çocukları onu sadece yeşil tayt giymiş yaşlı bir dede olarak anımsayacaktı. Bu sebepten dolayı onu Spider-Man homecoming filmindeki gibi, daha gelişmiş ve robotik tasarlamıştı. Seneryoda ise peter, etraftakilerin yardımıyla Vulture’yi yenmeye çalışıyordu. Ardından vulture kanat kısmından jilet tüylerini fırlatarak Peter’a ciddi derecede hasar vermekteydi. Daha sonrasında ise Black Cat sahneye çıkıp Spider-Man’ı kurtarıyordu.

Yönetmen sam raimi projeyi devam ettirmek için yeterli sayıda eleman işe almıştı ve her şey yolunda gidiyordu. Ancak raimi, 10 yıldır Spider-Man serisi için çalıştığından dolayı artık yorgun haldeydi. Ekstra olarak stüdyonun son dönemlerde yaptığı yoğun baskı sonucu tamamen pes etmeye başlamıştı. Söylentilere göre stüdyo lizard karakterini de istiyordu. Stüdyo, Raimi’ye yeni bir oyuncu kadrosu ile seriye yeniden başlama fikrine ikna etmeye çalışıyordu. Raimi ise sürekli baskıdan bıktığını ve “Spider-Man 3 konusunda çok mutsuzdum ve Spider-Man 4’ü en iyi kalitede yapmak istiyordum. Bu film en iyi Spider-Man filmi olmalıydı ancak seneryoda benim hatalarım yüzünden zamanında bir araya getiremedim ve Sony’e harika olmayan bir film yapmak istemiyorum bu yüzden bu filmi çekmemeliyiz.” açıklamasında bulunmuştu.