Kargo Taşımacılığında Yeni Dönem Drone

Kargo taşımacılığında yeni dönem! Dronlar hakkında tüm bilgiler;

Drone Nedir?

Drone havada insansız uçabilen bütün araçlarla verilen isimdir. Bu araçlar uzaktan kumanda ile kontrol edilerek hareketleri sağlanmaktadır. Minik bir helikopteri andıran görüntüsü ile taşıma amacına göre boyutları farklılık gösterebilmektedir. Drone’lar motor, uçuş kontrol kartı ve pervaneler gibi parçaların bir araya gelmesiyle oluşan teknolojik bir araçtır. Günümüzde kullanımı çok fazla yaygınlaşmış durumdadır. Drone’lar adlandırılırken motor isimlerine bakılmaktadır. Örneğin Quadcopter, Octocopter, Tricopter Drone’lara verilen isimlerden sadece birkaçıdır.

Drone ile helikopterler çok benzese de aslında çok farklı yapılardır. Helikopterler bir sürücü ile kontrol edilirken Drone’lar uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir.  Helikopterler dayanıklı olması için ağır malzemelerle güçlendirilirken Drone’lar hafif olması ve manevra kabiliyetlerinin fazla olması için özel malzemeler kullanılmaktadır. Çok farklı alanlarda kullanıma sahip olduklarından özelleştirilmiş kabiliyetlerle donatılırlar. Yapılarında yazılımın büyük rol oynadığı Drone’lar üretildikleri firmalarda yazılım ve gövde işi aynı anda olmayabilir. Gövdelerle yazılım işlemi aynı fabrikada olmasa da başka fabrikalarda yapılıp birleştirilebilmektedir. İnsanlar için oldukça büyük öneme sahip olan Drone’lar hayatı kolaylaştırma adına teknolojinin önde gelen yapılarından birisidir. Hızlı ve insansız kullanımıyla oldukça ekonomik bir sürüşe sahiptir. Üzerinde rotayı belirlemek için kamera bulunmaktadır. Kamera sayesinde kumandayla kolay hareket sağlanmaktadır.

Drone’lar yapım amacına göre değişiklik göstermekle beraber her hava şartlarında kullanımı uygun olmayabilir. Rüzgârlı havalarda manevra kabiliyeti yüksek olan Drone’lar hafif malzemelerden yapıldığı için savrulup hareket istendiği yönde olmayabilmektedir.

Drone Kullanım Alanları

Kargo Tasimaciliginda Yeni Donem Drone 2
Drone Kullanım Alanları

Yeni teknolojik bir araç olan Drone’lar günümüzde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Birçok alanda insanlara hizmet vermektedir.  Hizmet verdiği alanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Savunma sanayilerinde güvenlik amaçlı kullanımı
 • Sınırda veya normal alanlarda devriye yapılması
 • Arama kurtarma olaylarında kullanımı
 • Yangın söndürmede yardımcı araç
 • Haritalandırma alanlarında kullanımı
 • Havadan fotoğraf çekimi
 • Sinema çekimleri
 • Amatör fotoğrafçılık
 • Doğa fotoğrafçılığı
 • Düğün fotoğrafçılığı
 • Ziraat alanında ilaçlama ve sulama
 • Habercilik ve gazetecilik
 • Araç yarışlarında kameramanlık
 • Kargo ve taşıma hizmetleri

Taşıma Alanlarında Drone

Kargo Tasimaciliginda Yeni Donem Drone 3
Taşıma Alanlarında Drone

Drone’lar ile kargo taşımacılığı ilk olarak Amazon, Cambridge’de müşterilerine Drone vasıtası ile posta almalarını sağlayacak bir deneme gerçekleştirdi. Deneme başarılı olunca bu alanda çalışmalar hızlandırılmaya başlandı. Normal kargo araçlarının yapacağı dağıtıma göre daha hızlı ve ekonomik olduğundan Drone’lar günümüzde yavaş yavaş kargo araçlarının yerlerini almaya başlayacaklar.

Dünya üzerinde İzlanda’daki AHA şirketi Drone’lar ile kargo taşımacılığı işlemini geliştirip kullanarak büyük bir Drone üreticisi olan Flytrex ile ortaklık kurup kargoları bu şekilde müşterilere göndermeyi amaçlamaktadırlar. Şirketin bulunduğu bölgede, şehri ikiye bölen nehrin üzerinden gerçekleştirilen Drone uçuşları sayesinde kargolar artık daha hızlı ve ekonomik bir şekilde kullanıcılara ulaştırılmaya başlanmıştır. Flyrex’in sistemi kargo şirketinin günlük teslimat sayısını arttırarak müşteri memnuniyeti konusunda üst sıralarda yer almaktadır. Hızlı kargo sayesinde müşteriler normal araçlara göre Drone’ları tercih etmektedir.

Drone Kargo Taşımacılığında Güvenlik

En önemli detaylardan birisi de Drone ile kargo taşımacılığında güvenlik önlemleridir. Kara araçlarına göre daha savunmasız halde gözüken Drone’lar yeterince ekipmanla donatıldığı taktirde kara araçları kadar güven sağlamaktadır. Her gün gelişen teknoloji ve tecrübelerle bu sistem sürekli yenilenmektedir. Hava yolu ile ulaşımı sağlanan kargolar herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmamaktadır. Çok şiddetli kar, yağmur ve dolu gibi hava olaylarında zarar gelme şansı olduğundan böyle havalarda kullanımı şu anlık tercih edilmemektedir. Taşınan paketler Drone’a sağlam bir şekilde sabitlendikten sonra uçuş gerçekleştirilmektedir. Bu zamana kadar herhangi bir büyük kazaya rastlanmamıştır.