Kripto Tarihinin En Büyük Vurgunu LUNA!

Kripto paralarda bir düşüş varken Terra Luna coininin fiyatının 1 dolara düşmesi yatırımcıları mağdur etti. Luna’nın bu düşüşü tüm kripto para piyasasını alt üst etti.

LUNA Son Durum

Son dönemlerdeki performansı ile kripto paralarda ilk 10 arasında kendisine yer bulmuştu. Luna Vakfı bu projenin tutmasıyla birlikte, kendi ekosistemine bağlı bir stablecoin (stabil coin) çıkarmıştı. Kasım ayında 120 dolar civarında olan Luna, bugün an itibari ile 1 dolar seviyesine geriledi. 1 hafta önce 16 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Luna 1 milyar dolarlık bir piyasa değerinin altına indi. Son 24 saatlik veride Luna’nın yüzdelik kaybı %96’yı geçti.

UST Son Durum

Dolara bağlı olarak ilerleyen stablecoin UST, 1 dolar seviyesine tutunabilmek için Luna Vakfı 1 milyar dolar değerinde kripto para satışı gerçekleştirdi. Dün 0.95 dolara kadar yükselen UST bugün yeniden 0.22 dolara düştü.

Bitcoin Son Durum

Piyasalarda yaşanan bu olaylar Bitcoin’i derinden etkiledi. Düşüşte olan Bitcoin bu olaylar yüzünden 31 bin doların altına kadar düştü.

Bitcoin’in Düşüşü Neden?

Normalde Bitcoin (BTC)’nin düşüşte olduğu zamanlar, stablecoin (stabil coin)’lere olan talep artıyordu. Talep artışı oldukça, sisteme göre UST likidite havuzundan arz sağlanıp sabit coinin değerinin 1 dolar seviyesinde tutulması lazımdı. Ancak UST’ye talep bir anda patlama yaşayınca yeterli arz sağlanamadı. Sosyal medya ve forumlardaki yatırımcılar UST (stablecoin) talebinin normal piyasa koşulları sebebiyle değil, organize bir saldırı sonucu yükseldiğini iddia etmekteler. Bu iddia henüz doğrulanmış bir şekilde paylaşılmadı.