Mağaza Açmak İçin Kredi Çekmek İstiyorum

Yatırım yapmak için gerekli olan sermayeleri her zaman elimizde bulundurmak mümkün olmamaktadır. Bu sebeple de yatırım yapmak ya da iş kurmak isteyen girişimciler sermaye temin edebilmek için çözüm yolları arayışı içerisine girmektedirler. Başvurulacak çözüm yolları arasında en akla yatkın olanı da banka kredileri olmaktadır.

Ülkemizde pek çok banka iş kurmak isteyen kişilere kredi olanağı sağlamakta oldukça fazla sayıda yatırımcı da bu olanaktan faydalanarak yeni yatırım süreçlerine dahil olmaktadır. Bu bankalardan bazıları;

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • İş Bankası,
  • Türkiye Ekonomi Bankası,
  • QNB Finans Bank,
  • ING Bank,
  • HSBC Bank,
  • Kuveyttürk Bankası ve
  • Halkbank’tır.

Söz konusu bu bankalara başvuru yaptığımız zaman eğer ki onların aradığı şartları da taşıyor isek kredi talebimiz kabul edilecektir. Bankaların kredi vermek istedikleri kişilerde aradıkları şartlar ise, geçmişte yaptıkları banka ödemelerinin düzenine göre belirlenen kredi notunun yeterli seviyede olması, sicilimizin düzgün olması ve kara listede olmamamız, belgelerle bankaya sunabileceğimiz nitelikte ve talep ettiğimiz kredinin taksitlerini ödeyebilecek tutarda bir gelirimiz olması ve bankanın talep ettiği diğer belgeleri sunabilmemizdir. Tüm bu şartları taşıyor isek istediğimiz herhangi bir bankadan yatırım yapmak adına kredi çekebilme olanağımız bulunmaktadır.

Ülkemizde girişimcilik ve yatırım faaliyetleri özel teşebbüsleri geliştirmek adına devlet desteğine tabii tutulan işlemler arasında olmaktadır. Sosyal devlet ilkesi kapsamında ve liberal ekonomik düzenin de sağlanması amacı ile özel yatırım ve teşebbüsler ülkelerin gelişimi açısından oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu sebeple de ülkemizdeki girişimcilik faaliyetlerini geliştirmek adına kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı çalışmalarını yürütmektedir. Söz konusu bu kuruluşun verdiği hizmetler arasında yeni işletme açmak isteyen ya da mevcut işletmelerini geliştirmek isteyen kişiler uygun şartlar dahilinde kredi ya da hibe parası vermek bulunmaktadır.

Bu sebeple de işletme açmak isteyen kişilerin ilk olarak KOSGEB’E başvurarak uygun oranlarla kredi ya da geri hibe parası almayı denemeleri akıllıca olacaktır.

Ayrıca Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir yazımıza göz atabilirsiniz.