Manuel Vites Araç Mı Otomatik Araç Mı Fazla Yakar?

Manuel vites araçlar otomatik vites araçlara göre daha az yakarlar. Çünkü otomatik vitesli araçlar çalışma esnasında ve devir değişiminde daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle otomatik vitesli araçlarda yakıt tüketimi daha fazla olur. Düz vitesli araçların şanzıman ve parçaları otomatik vitesli araçlara göre daha ucuzdur.

Otomatik şanzımanlı araçlar bozulduğu zaman ortaya çıkan masraf düz vitesli araçlara göre genel olarak çok daha fazladır. Düz vitesli araçların aksine otomatik vitesli araçların arızalanma nedenleri çok daha fazla maliyetli olabilir. Şanzıman yağının eksilmesi bakımlarının düzenli yapılmaması orijinal olmayan yedek parça kullanılması gibi pek çok neden arızaya sebebiyet verir. 

Otomatik Vites Araç Avantajları 

Otomatik vitesli araçlar manuel vitesli araçlara göre çok daha konforludur. Vites değişimi ve debriyaj kullanımı olmadığı için yalnızca direksiyona ve yola odaklanarak saatlerce yorulmadan trafikte araç kullanabilirsiniz. Araba kullanmaya yeni başlayan kişiler için hızlı bir şekilde trafiğe ve yola adapte olmayı sağlar. Çünkü ilk kez araba kullanan kişiler debriyaj, fren, gaz üçlüsü ve aracın aldığı devire göre vites değiştirme konusunda biraz zorlanabilir.

Otomatik vitesli araçlar trafiğe adapte olmayı kolaylaştırır. Özellikle yoğun trafiği olan büyük şehirlerde daha çok şehir içi kullanım için bir araç almayı düşünüyorsanız otomatik vitesli araçlar çok daha iyi bir seçim olacaktır.