Neden Otomatik Vites Tercih Etmeliyiz?

Günümüzde teknoloji geliştikçe kullandığımız araçlara da yeni özellikler eklendi. Tabi ki bunların hepsi bizim hayatımızı daha da kolaylaştırmak için. Son yıllarda birçok şeyin optimizasyonu sağlandı. Bunların biri de vites kutusu kullanımında değişiklik olan otomatik vites eklemesidir. Peki, neden otomatik vites tercih etmeliyim derseniz, buyrun açıklayalım.

Gelişmiş teknoloji iki vites çeşidi arasındaki farkı ortadan kaldırsa da, genel olarak sürüş konforu ve araç kullanım özellikleri gibi ayrıntılar sürücülerin iki tür vites arasında seçim yapmalarını sağlıyor.

Öncelikle acemi sürücüler için otomatik vites bir velinimet. Şehir içi trafikte durma ve kalkma sırasında debriyaj kullanımını ortadan kaldırması otomatik vitesi cezbedici hale getiriyor.

Halbuki manuel viteste vitesin dereceleri arasındaki geçiş süresi otomatiğe göre daha kısadır. Manuel viteste istediğiniz vitesi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Aracın hızlanma süresi otomatik viteste daha fazla iken manuel viteste daha seri olur.

Karşılaştırmada hız ve performansı baz alırsak manuel vitesin avantajları otomatiğe oranla daha da fazla. Yakıt tüketimi konusu bu seçimi yaparken düşüneceğimiz en önemli faktörlerden biridir.

Otomatik vitesin ilk ortaya çıktığı zamanlarda otomatik vitesli arabalar manuel vitesli arabalara göre daha fazla yakıt tüketiyordu. Tabi ki gelişen teknoloji bu durumun da üstesinde geldi. Şuanda manuel vitesli araçlara göre çok daha az enerji tüketen otomatik vitesli araçlar mevcuttur.

Ancak otomatik vitesli araçların şanzımanları manuel olanlara göre daha hassas ve maliyetli, herhangi bir arıza durumunda size daha pahalıya patlayacaktır. Gördüğünüz üzere neden otomatik vites tercih etmeliyim sorusu kişisel beğenilerinize kalmış bulunmaktadır. Keyifli sürüşler.