Rusya Asgari Ücret 2022

Rusya asgari ücret 2022 ne kadar olduğu ülkemizde merak konusu. Rusya asgari ücretin ne kadar olduğunu bilmek isteyen, Rusya’da yaşamak, çalışmak veya Rusya’yı turizm için ziyaret etmek isteyen vatandaşlar için Rusya asgari ücret hakkında detaylı araştırmamızı sizlere sunuyoruz.

Türkiye dışındaki asgari ücretler büyük ilgi görüyor. Bazı ülkelerde fiyatlar 2022’nin başında değişirken, bazılarında ise yılın belirli aylarında fiyatlar değişiyor. Türkiye’de asgari ücret yılda bir kez yenileniyor, ancak bazı ülkelerde memurlarda olduğu gibi maaş yılda iki kez değiştiriliyor. Peki maaş açısından Türkiye’ye en yakın ülkelerden biri olan Rusya asgari ücret 2022 ne kadar?

Rusya Asgari Ücret 2022

Rusya’da asgari ücret 2022’den itibaren arttı. 2022’de Rusya asgari ücret saatlik 8,5 dolar ve aylık asgari ücret 250 dolar oldu. Rusya asgari ücret, Rus ekonomisinin büyümesine ve gelişmesine paralel olarak her yıl artıyor. Ülkenin temel ekonomik gelir kaynağı hiç şüphesiz petrol ve doğalgazdır. Rusya dünyanın en büyük petrol üreticisi olduğunu belirtmekte fayda var.

Rusya Saatlik Asgari Ücret8,5 Dolar
Rusya Aylık Asgari Ücret250 Dolar
Rusya asgari ücret 2022

Rusya Asgari Ücret Kaç TL

Rusya asgari ücret 2022 kaç TL’ye tekabül ettiğini merak eden bir çok kişinin olduğunu düşünüyoruz. Haliyle Türkiye’de yaşıyoruz ve Türk Lirası kullanıyoruz. Rusya saatlik asgari ücret TL karşılığı güncel kur ile 145 TL olurken aylık asgari ücret 4500 TL etmekte.

Rusya Saatlik Asgari Ücret145 TL
Rusya Aylık Asgari Ücret4500 TL
Rusya asgari ücret 2022 TL karşılığı

Rusya Asgari Ücret Kaç Ruble

Rusya asgari ücret, ülkenin resmi para birimi ile yani Ruble olarak belirlendi. Rusya’da yaşayan kişiler paralarını Ruble üzerinden almaktadırlar. Rusya saatlik asgari ücret 478 Ruble olurken aylık asgari ücret 13890 Ruble oluyor.

Rusya Saatlik Asgari Ücret478 Ruble
Rusya Aylık Asgari Ücret13890 Ruble
Rusya asgari ücret 2022 kaç ruble

Rusya Yüzölçümü 2022

Rusya’nın yüzölçümü olarak dünyanın ilk sırasında yer alıyor. Yani dünyanın en büyük ülkesi Rusya‘dır. Rusya yüzölçümü ise 17.100.000 km² ile Türkiye’nin 21 katıdır.

Rusya Nüfusu 2022
Rusya Nüfusu 2022

Rusya Nüfusu 2022

Rusya’nın son bilinen nüfusu, 145,9 milyon ile dünyanın en kalabalık 9. ülkesidir. Kuzey Asya’nın tamamını ve Doğu Avrupa’nın çoğunu kapsayan Rusya, farklı benzer çevre ve alana sahip dokuz döneme ayrılmıştır. Aslında Rusya’nın yüzölçümüne bakacak olursak nüfus sayısı gerçekten az.

Rusya Yaşam Şartları

Rusya’daki yaşam şartları gerçekten çok iyi. Ortalama olarak, Rusya’da kira 10-11 ruble. Rusya’daki kiralar Türkiye’dekinden farklı olarak elektrik, su ve doğalgazı da içinde bulunduruyor. Araba fiyatları, ikinci el arabalar yüksek fiyatlara satılıyor. 1 milyon – 5 milyon ruble fiyatı arabayı biraz pahalı yapıyor.

Alkol içmenin kolay olduğu ülke olan Rusya’da vergi çok düşük olduğu için Türk lirası olsa bile 3 liraya bira satın alabilirsiniz. Benzin fiyatına bakarsanız, ortalama olarak bir litre benzin 50-55 rubleye mal oluyor. Gerçekten de iyi değil mi yorumlarda buluşalım.

İlginizi çekebilir : İş ve Staj Bulabileceğiniz Kariyer Siteleri