Siber Yazılımcı Nedir? Siber Yazılımcı Nasıl Olunur?

Siber yazılımcı nedir, bilgisayar sistemlerini ve verileri/bilgileri korumak için bilgisayar programları yazan yeni bir teknoloji uzmanı türüdür. Bir siber yazılım geliştiricisi, bir takımda iyi çalışabilen ve mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip kişidir. Ayrıca güvenlik tabanlı bilgisayar programlarının nasıl oluşturulacağını ve dağıtılacağını da anlarlar.

Siber yazılım geliştirme hakkında düşünmenin basit bir yolu, kodlama bilgisini almak ve bunu güvenlik tehdidi analizi ve ürün geliştirme ile karıştırmaktır. Ayrıntılara dikkat edilmesi ve mevcut tehdit ortamının anlaşılması önemlidir.

Siber Yazılımcı Nedir?

Yazılım geliştiriciler, birçok engel ve çelişkili gereksinimler karşısında mümkün olan en iyi ürünü yaratma konusunda güçlü bir istekle yaratıcı ve hedef odaklı olmalıdır. Siber yazılımcılar, bitmiş yazılım ürününün dış tehditlere karşı güvenli ve emniyetli olmasını sağlamak için bir adım daha ileri gitmelidir.

Mevcut tehditleri ve gelecekte ortaya çıkabilecek tehditleri kavramsallaştırmak yaratıcı bir insan gerektirir. Siber yazılımcılar de genellikle son tarih baskısı altında çalışır. Tüm proje hedeflerinin ve unsurlarının karşılanmasını sağlamak için çaba gösterirler. O zaman plana göre yapmak zorundalar.

Siber yazılımcılar için en büyük zorluklardan biri, işin ürün hızı ile güvenlik işlevselliği arasında denge kurmayı gerektirmesidir. Başka bir deyişle, güvenlik kontrolleri eklemek ürünün kullanıcı deneyimini etkileyebilir, bu nedenle ürün geliştirme ekipleri ve mühendisler tarafından verilen bir karardır.

Siber Yazılımcılar Ne Yapar?

2015 yılında, Wired dergisi için bir deney için, iki bilgisayar korsanı otoyolda sürerken bir Jeep Cherokee’ye saldırdı. Soyguncular klimayı, ardından ön cam sileceklerini açmayı başardılar ve sonunda motoru durdurmayı başardılar ve cipi durdurdular.

Saldırı, otomatik gösterge gücünün menzili dışında olduğu ve doğrudan bir siber saldırı potansiyeli olduğu bir zamanda gerçekleştirildi. Bu deneyi yapmanın nedeni, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları gibi internete bağlı cihazların, hatta bir Jeep Cherokee kadar büyük ve karmaşık bir şeyin güvenlik açığını göstermektir.

Bağlı cihazlardaki tehditleri anlamak ve etkisiz hale getirmek, siber yazılımcılar için önemli bir fırsat örneğidir. Üretici, piyasaya çıkan çoğu IoT cihazı gibi bu bilgisayar arayüzlerini geliştirdiğinden, güvenlik için fazla endişe duymadan geliştirilir. Amaç, kullanımı, pazar süresini ve maliyeti en üst düzeye çıkarmaktır.

Güvenlik bir kabus. Bir siber yazılımcı olarak, önümüzdeki yıllarda pazarda yazılım ürünleri ve hizmetlerini daha güvenli hale getirmek için daha fazla fırsat olacak. Güvenlik geliştiricileri, ürün piyasaya ulaşmadan önce bu tür tehditleri tahmin etmeli ve güvenlik ve güvenliği sağlamak için tasarım öğelerini uygulamalıdır. Ardından bunları etkinlik ve verimlilik açısından test edin.

Siber Yazılımcı
Siber Yazılımcı Nedir? Siber Yazılımcı Nasıl Olunur?

Siber Yazılımcı İş Tanımı

Siber yazılımı geliştirme, genellikle yazılım bileşenlerinin özelliklerini, testlerini ve tasarımlarını mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için doğrudan yazılım geliştirme ekibiyle çalışmayı gerektirir. İşin önemli bir kısmı, potansiyel tehditlerin tahmin edildiğinden ve uygun şekilde hafifletildiğinden emin olmak için geliştiriciler, tasarımcılar ve mühendislerden oluşan bir ekiple iletişim kurmaktır.

Yazılım geliştiricilerin genellikle yeni teknik tasarımlar oluşturması gerekir ve bazen de sıfırdan eksiksiz güvenlik yazılımı ürünleri oluşturmakla görevlendirilir.

Geliştirme sürecinin önemli bir parçası, ürün tasarımının etkinliğini sağlamak için gelişmiş sistemlerin ve güvenlik tekniklerinin test edilmesi ve uygulanmasıdır. Bu sistemler, yazılım tasarımı ve kodlama konusunda kapsamlı bilgi gerektirir ve gelecekteki olası saldırılara karşı koruma sağlamak için sağlamlaştırılmış mimarilerle çalışmayı gerektirir.

Bu görev, yaratıcı olmanızı ve mümkün olan her şeyi hayal etmek için aktif bir zihne sahip olmanızı gerektirir. Ve aynı zamanda onu referans mimarinize tam olarak entegre edin. Bu tür yazılım pozisyonları bazen savunma ve aşağı yönlü analizler üzerinde çalışır. Bunun bir parçası olarak, siber yazılımcılar, ürünleri uygun savunma için test etmek için bazen kırmızı ekip senaryolarıyla çalışır. Bu tür karşı durumlar çok heyecan verici olabilir.

Güvenlik odaklı geliştiricilerin yukarıdaki saldırı vektörlerinin ve olası saldırıların farkında olması ve ardından bu güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için testler ve kırmızı ekip taktikleri kullanarak bu saldırı vektörlerinin potansiyel bir istismar olup olmadığını bilmesi gerekir.

Siber Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Becerilerini geliştirmek ve sürekli değişen sektöre ayak uydurmak isteyenler için getirisi çok iyi. Ortalama olarak, aylık maaşlar 8.000 ila 12.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bu pozisyonlar ayrıca her zaman bol miktarda ikramiye ve muhtemelen ikramiyeler, komisyonlar ve kâr payları gibi diğer tazminat öğelerine sahiptir. Öz sermaye katılımı olan erken aşama şirketlere ek ücretler uygulanabilir.

Siber Yazılımcı Nasıl Olunur?

Güçlü ve Teknolojik Bir Altyapı

Bu kariyer, siber güvenlik ve bilgisayar programlama bilgisi gerektirir. Bu eğitim tipik olarak üniversite kursları ve yazılım geliştirme veya yazılım mühendisliğindeki ilgili iş deneyimi ile başlar.

Güvenlik tehditleriyle başa çıkma konusunda bir arka plan da bu pozisyon sınıfı için kariyer gelişiminin önemli bir parçasıdır. Siber güvenlik tehditleriyle mücadelede derin deneyim, ürün geliştirmedeki potansiyel sorunları kavramsallaştırmaya ve çözmeye çalışırken gerçekten değerli hale geldi.

Sektör deneyimi ve geçmişi edinmenin en iyi yolu, kurumsal siber güvenlik departmanları, danışmanları veya bir operasyon merkezi içinde gerçek dünyadaki güvenlik tehditleriyle ilgilenen işler veya stajlar bulmaktır.

Siber Yazilimci Ekip Calismasi
Siber Yazılımcı Ekip Çalışması

Ekip Çalışmasına Uymak

Siber yazılım geliştirmede çalışmanın bir diğer önemli parçası da ekip olarak çalışabilme yeteneğidir. Güvenlik tehditlerini analiz etme ve ortadan kaldırma konusunda teknik beceri ve deneyim geliştirirken, iletişim ve işbirliğini kolaylaştıran becerilerin geliştirilmesi de önemlidir. Ek olarak, profesyonel bir ağ oluşturmak ve bir takım oyuncusu olarak itibar kazanmak, gelecekte kariyer fırsatları yaratmaya yardımcı olacaktır.

Siber güvenlik ile uğraşan kişiler için ücretsiz antivirüs programları makalemize göz atmalarını öneririz.