Sözleşmeli Er Maaşı 2022 – Tüm Detaylar

Sözleşmeli er maaşı 2022 içeriğimizde, TSK’da sözleşmeli er olarak görev almak isteyenler için, sözleşmeli er maaşı 2022 ne kadar? Sözleşmeli er nedir? Sözleşmeli er başvuru şartları, tazminatları, yıllık izni, fiziki yeterlilikleri ve görev süreleri gibi sorulara yanıt bulacağız.

TSK yani açılımıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonel ordu sistemine geçmesiyle birlikte, er olarak görev yapan askerler artık operasyona katılmıyorlar. Bu nedenle sözleşmeli er olarak görev yapmak isteyenler orduya maaşlı şekilde hizmet veriyorlar.

Ayrıca ABD asgari ücret 2022 ve RUSYA asgari ücret 2022 makalelerimiz ilginizi çekebilir. Şimdi sözleşmeli er maaşı 2022 ne kadar olduğuna bakalım.

Sözleşmeli Er Maaşı 2022

Sözleşmeli er maaşları 2022 yılı itibariyle güncellendi. 2022 için vaat edilen kişisel maaşlar %30 oranında artış gösterdi. Bu artışla birlikte Doğu-Batı işçilerinin ücretleri ek geliri yansıtacak şekilde değiştirildi. Görev yapılan bölgeye bağlı olarak sözleşmeli er maaşı 2022 itibariyle 5700 TL ile 15000 TL arasında değişim göstermektedir.

Sözleşmeli Er Maaşı 2021

Sözleşmeli er maaşı 2021 yılında 3700 TL ile 4500 TL arasında değişim gösteriyordu. Tabi 2021 yılındada görev bölgesine göre alınan maaşlar değişim gösteriyordu.

Sözleşmeli Er - Erbaş
Sözleşmeli Er Maaşı 2022

Sözleşmeli Er Nedir?

İlk olarak bireyler, sözleşmeli er nedir, ne yaptıkları ve ne oldukları hakkında ayrıntılı bilgi almalıdır. Bu meslek grubu genellikle askerlerle aynı işi yapar. Bu mesleğe girebilmek için öncelikle gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Aslında askerlik çok zor bir meslek olduğu için bireylerin üzerinde düşünmesi gerekir. Üstelik bu mesleği yapan bireyler, vatanı korumak için kendilerini feda eden bireylerdir.

Sözleşmeli er nedir, askerlik görevini belli bir ücret karşılığında yapmakla yükümlü olan askerlere sözleşmeli er veya asker denir. Profesyonel asker veya paralı asker olarak da adlandırılır. Özel sözleşmeler ayrıca operasyonel görevleri de içerir.

Sözleşmeli Er Tazminatları Ne Kadar?

Sözleşmeli er tazminatları, 7 yıl sözleşmeli er olarak görev yapan kişi, toplam tazminat miktarı olarak 300.000 TL‘ye yakın bir ücret alır. Yeminli asker, üç yıllık hizmetinin sonunda 29 yaşını doldurmamış ve yönetmeliklere uyuyorsa, polis memuru olarak görevine devam edebilir. Ayrıca tazminat ödemesi Doğu ve Batı ülkeleri ve giydikleri bereler arasında farklılık göstermekte ve dereceye göre farklı oranlarda ödenebilmektedir.

Sözleşmeli Er Yıllık İzin

Sözleşmeli er yıllık izin 30 günlük planlı tatil hakkına sahiptir. Ayrıca kısa süreli mazeretler için yıllık 15 güne kadar izin verilebiliyor. Astsubay ve askerler için 15 günlük yıllık izin hariç; Anne, baba, eş, çocuklar ve akrabaların ölümü halinde ayrıyeten 10 gün izin veriliyor.

Sözleşmeli Er Başvuru Şartları
Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

Sözleşmeli er başvuru şartlarına gelelim;

 • Kişi, erkek olmalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • En az ilköğretim okulundan mezun olması gerekir.
 • Askerlik hizmeti tamamlamayanların 20 ile 25 yaşında olması gerekiyor.
 • Fiziki yeterlilik testlerinden geçmesi gerek.
 • TSK ile herhangi bir sorunu olmaması gerekiyor.
 • Adli sicil kaydının bulunmaması gerekiyor.
 • Kamusal haklardan ilişiğinin kesilmemiş olmasında fayda var.
 • Kalıcı bir sağlık sorunun olmaması lazım.

Sözleşmeli Er Fiziki Yeterlilik Nelerdir?

Sözleşmeli er fiziki yeterlilikleri nelerdir sorusuna gelecek olursak, yasal mevuzata göre;

 • Mekik ve şınav testinden en az 1 puan
 • 1500 metrelik koşudan en az 1 puan
 • 400 metrelik düz koşudan en az 5 puan

almaları gerekiyor.

Sözleşmeli Er Görev Süresi

Sözleşmeli er görev süreleri, ilk sözleşmeleri 4 yılı aşmamak üzere minimum 3 yıllık sözleşme ile görevlerine başlarlar. Yani toplamda Türk Silahlı Kuvvetlerine toplamda 7 yıllık bir hizmet söz konusu olur.

Sözleşmeli Er Başvuru

Sözleşmeli er başvurusu yapmak için Personel Temin’in web sitesi üzerinden E-Devlet ile giriş yaparak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sözleşmeli Er Başvurusu İçin Tıklayın