Süper Bilgisayar Süpernova Kalıntısını Ortaya Çıkardı!

Süper bilgisayar süpernova kalıntısını ortaya çıkardı. Peki nasıl? Avustralya’nın en yeni süper bilgisayarı Setonix, ilk bilgisayar aşamasının bilim adamlarına verilmesinden kısa bir süre sonra süpernova kalıntısının ayrıntılı görüntülerini ortaya çıkardı!

Görüntüyü oluşturmak için kullanılan veriler, Batı Avustralya’daki Wajarri Yamatji Ülkesindeki Avustralya Ulusal Bilim Enstitüsü’nün sahibi olduğu ve işlettiği CSIRO’nun ASKAP radyo teleskopuyla toplandı. Toplanan bu veriler, yüksek hızlı fiber aracılığıyla Perth’deki Pawsey Süper Bilgi İşlem Araştırma Merkezi’ne gönderildi.

Süper bilgisayarın ne olduğunu bilmiyorsanız ve hakkında daha çok bilgi öğrenmek istiyorsanız süper bilgisayar nedir adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Pawsey’in yeni Setonix’inin ilk aşamasının başlamasından sonraki 24 saat içinde, CSIRO’nun ASKAP veri bilimi ekibi, boru hattını yeni sisteme entegre etmeye başladı.

Adını Batı Avustralya’nın en sevdiği hayvan olan quokka’dan (Setonix brachyurus) alan Setonix, Pawsey Center’ın 70 milyon dolarlık sermaye yatırımının önemli bir parçası. Yeni süper bilgisayar iki aşamada kuruldu. Faz 1 devam ediyor ve faz 2’nin bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Süper Bilgisayar Süpernova Kalıntısı

Süper Bilgisayar Süpernova Kalıntısı
Süper Bilgisayar Süpernova Kalıntısı

Pawsey’de süper bilgi işlem uygulamaları uzmanı olan Dr. Pascal Elahi, Setonix’in ilk aşamada devreye alınmasıyla Pawsey Center’ın bilgi işlem kapasitesinin %45 arttığını söyledi. “ASKAP astronomi verilerini tamamlamak, Setonix’i test etmenin ve nelerin mümkün olduğunu görmenin harika bir yoludur.”

Setonix tüm operasyonlarını sunarken, ASKAP şu anda klinik çalışmalarını tamamlıyor ve yakında gökyüzünün geniş ve derin çalışmalarını sunacak. Setonix, ASKAP tarafından toplanan verilerin işlenmesi için kullanılmaktadır. CSIRO’nun ASKAP ekibi bilim adamı Dr Wasim Raja, süpernova kalıntı verilerinin Setonix’in yazılımının işlevselliğini test etmek için seçildiğini söyledi. Bu, bu cihazların tasarım zorluklarından kaynaklanmaktadır.

“Mevcut operasyonlarımızı yeniden inşa etme hızımız, Setonix’in potansiyelinden tam olarak yararlanmak için operasyonlarımızı iyileştirmeye , optimize etmeye çalıştığımızın iyi bir göstergesidir. Setonix’in geniş paylaşımlı belleği, daha fazla yazılım kullanmamıza ve görüntü kalitesini iyileştirmemize olanak tanıyor. Bu, ASKAP dosyalarından daha fazla bilgi alınabileceği anlamına gelir.”

Dr. Raja, “Setonix’in tüm boru hattını geliştirmeye devam ederken, bu başarı için kritik olan Pawsey Center’daki meslektaşlarımızla çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi. Setonix, tam olarak çalışır durumdayken, Pawsey’in önceki Galaxy ve Magnus sistemlerinin toplamından 30 kata kadar daha güçlü olacak.” sözlerini dile getirdi.

Bu, daha fazla projenin daha erişilebilir olmasını ve daha kısa sürede daha fazla araştırma yapılabilmesini sağlar.