Yazılım İle İlgili 5 Yaygın Efsane

Halk arasında efsaneleşmiş bazı söylemler vardır. Tabi bunların için yazılımda giriyor. Peki yazılım ile ilgili 5 yaygın efsaneyi sizlere paylaşmamıza ne dersiniz? Hadi bunlar neymiş bakalım.

1. Yazılıma başlamak için matematiğin çok iyi olması lazım

Evet en popüler olan da işte bu. Aslında matematiğin temellerini biliyorsanız, yazılım öğrenmeye başlayabilirsiniz. Matematikiği oyun geliştirme algoritmaları çok fazla istesede yeni başlayan arkadaşlarımız için basit matematik yeterli olacaktır.

2. Bir programlama dilinde birkaç ayda ustalaşabilirsin

Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Bir kaç ayda/haftada bir programlama dilinin ancak temellerini öğrenebilirsiniz. Ustalaşmak/uzmanlaşmak için çok fazla pratik yapmalı ve proje geliştirmelisiniz ve bunlar bir kaç ayda olacak işler değil.

3. Tüm yazılım dillerini bilmen gerekiyor

Tüm yazılım dillerini bilmeniz gerekmiyor. Her dilin kendi kullanım amacı olduğu için, sizin tercih ettiğiniz alan üzerinde bir dil seçip onu öğrenmeniz gerekiyo. Örnek olarak oyun geliştirmek için C# bilmeniz, web uygulamaları geliştirmek için nodejs, php (bunlar sadece bir kaçı) öğrenmeniz gerekiyor.

4. Programlama dilinin tüm syntax’ını aklınızda tutmanız gerekiyor

Çok fazla syntax öğrenmeniz tabiki daha iyidir ama hepsini ezberlemenize gerek yoktur. Yardıma ihtiyacınız olduğunda Google elinizin altında duruyor olacak. Yardım almak bazen iyidir.

Bilmeyenler için kısaca syntax, Türkçe anlamı söz dizimi olan ingilizce bir sözcüktür. Yazılımda kullanılan kuralların tamamına denir.

5. Yazılım ile uğraşmak için çok zeki olmalısın

Hayır. Yazılım için yaratıcı, sabırlı ve problem çözme yeteneğinizin olması gerekiyor. Zeki olmanıza gerek yok. Birşeyin üstünde zaten çalışırsnız o konuda bilgili olabilirsiniz. Yani yazılım için de çok çalışmak lazım.