Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzdeki lekeler güneş ve benzeri çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Özellikle cildin kuru ve yağlı olması lekeflenme oranını arttırmaktadır. Kuru ciltlerde ise daha çok güneşin neden olduğu çiller meydana gelmektedir. Her koşulda kesinlikle yüzde bir çok nedene bağlı olarak lekelenmeler görülebilmektedir. Peki yüzdeki lekeler nasıl geçer? Cilt lekeleri için tedavi..

Cilt lekelerini önlemek için çeşitli yöntemler olmasına rağmen kesin sonuçlar alınacağının bir garantisi yoktur. Çünkü cilt lekelenmelerinin temel nedeni zaten cildin yapısından kaynaklanmaktadır. Lekelenmelere karşı bazı koruyucu yöntemler ve bazı cilt lekelerini geçirme yöntemleri yaygın olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Buna rağmen kullanım sonucu her bireyde farklı etkiler görülmektedir. Bu da yöntemlerin işe yaramaz ya da faydasız olduğunu düşünmenize neden olabilir. Ancak kişinin düzgün bir tespit yapması sonucunda kendisine iyi gelecek olan yöntemi bulması oldukça kolaydır.

Öncelikle cilt tipinizi belirlemeniz oldukça önemlidir. Çeşitli kozmetik ürünleri de dahil olmak üzeri cilt tipine göre yapmanız gereken bir çok yöntem vardır. Özellikle nemlendirici kremlerin bile bir çoğu yağlı cilt tipi ve kuru cilt tipi olarak değişiklik göstermektedir.

Cilt Tipinizi Nasıl Belirlersiniz?

5 farklı cilt tipi bulunmaktadır. Bu cilt tiplerine göre bireyin yapısal olarak farklı özellikler gösterdiği bulgusuna varılmıştır. Cilt tipleri zamanla ve yaşa göre değişiklik göstere bilmektedir ve aynı zamanda kişinin bakımına göre de cildin yapısında değişikler gözlemlenebilir. Cilt tiplerini tanıtalım;

Karma Cilt Tipi

Karma cilt tipi yağlı bir şekilde parlama göstermektedir. Özellikle burun bölgesinde lekelenmelere eğilim verir. Yanak bölgesi daha kurudur. En çok bakıma ihtiyaç duyan cilt tipidir. Yüz ılık bir su ile düzenli aralıklar ile temizlenmelidir. Düzenli olarak nemlendirici kullanılması gerekmektedir. Karma cilt yapısına uygun kozmetik malzemeleri seçmeye özen gösterilmelidir.

Kuru Cilt Tipi

Gergin bir yapıya sahiptir ve kaşıntı eğilimi gösterebilmektedir. Kaba ve balık derisi gibi pul pul bir görünüme sahiptir. Sıcak ve soğuk durumlarında çabuk reaksiyon göstererek çatlamalar meydana gelmektedir. Kuru cilt tipine sahip bireylerin kesinlikle günlük su tüketim seviyelerine dikkat etmelerine ve vücudun susuz kalmadığından emin olmaları tavsiye edilmektedir. Bitkisel yağlar uygulayarak cilt bakımı yapmanınız teninizi rahatlatacaktır.

Normal Cilt Tipi

Bu cilt tipinin en belirgin özelliği esnek ve yumuşak olmasıdır. Pembe bir renk tonlamasına sahip iyi dolaşımlı ve elastik yapıdadır. Cilt bakımına en az ihtiyaç duyan cilt tipi diyebiliriz. Genel hatları ile ortalama bir nem seviyesine sahiptir ve çok nadiren sıcaklığa tepki verir. Bu nedenle genel olarak cilt lekeleri pek görülmemektedir.

Lekeli Cilt Tipi

İri gözeneklere sahip cilt tipleridir. İri gözenekli olmasından kaynaklı olarak kusura daha fazla eğilim göstermektedir. Bakımı kesinlikle çok zordur. Özellikle gözeneklerin temiz tutulması için her duş aldığınızda kese yapmanızı ve sürekli olarak maske uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Hassas Cilt Tipi

Her hangi bir durumdan kaynaklı olarak kolaylıkla zarar gören duyarlı bir cilt yapısıdır. Sıcak, soğuk gibi etkenler ve hatta duygusal hareketlilik bile cildinizin hızlı reaksiyonlar vermesine neden olabilmektedir. Özellikle kızarıklık etkisi çok yoğun olarak görülmektedir. Gergin bir cilt yapısına sahiptir ve kesinlikle alerjenik yapılı bireylerde görülmektedir. Önemli olarak korunmaya önem verilmesidir. Parfüm içermeyen ve cilt tahrişine neden olmayacak kozmetik ürünleri tercih edilmelidir. Bu cilt tipine sahip kişilerin acı baharatlar kullanmamaları özellikle tavsiye edilmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Tedavi

Cilt lekeleri yaşamamanız için E ve C vitaminini eksikliği yaşamadığınızdan emin olunuz. Çünkü bu vitamin eksiklikleri leke oluşumlarının başlıca nedenlerinden birisidir. Eğer cildinizde lekeler var ise peeling yapmak cildin nefes almasını, gözeneklerin açılmasına ve lekelerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda düzenli kullanım gerekmektedir. Bunun haricinde kullanacağınız peelingin cilt tipinize uygun olduğundan emin olmalısınız. 2 – 4 hafta arası yapılacak düzenli bir kullanım ile cildinizde ki lekeleri ciddi oranda temizleyebilirsinizf.